Dopravní podnik města Hradce Králové získal během letošní zimy šest nízkopodlažních třídveřových a čtyři kloubové nízkopodlažní čtyřdveřové autobusy. V posledních dnech se jimi cestující už mohli svézt.

Zdroj: Deník/Michaela Horynová

„Dopravní podnik města se snaží neustále modernizovat a zkvalitňovat nejen své vozy ale i služby. Vedle chystaného nového odbavovacího systému byl nyní vozový park MHD doplněn o desítku nových autobusů. Postupně začínají nahrazovat starší vozy, které se dopravní podnik chystá časem vyřazovat,“ říká náměstek primátorky pro oblast dopravy Miroslav Hloušek.

Osm řidičů už najezdilo v hradeckém dopravním podniku přes milion kilometrů.
Hradecký dopravní podnik ocenil další řidiče milionáře

Nové autobusy splňují nejvyšší nároky na bezpečnost, kvalitu a ekologii provozu, kdy plní emisní normu EURO VI. „Jsou vybaveny automatickou klimatizací a cestující zde naleznou USB zásuvky pro dobíjení drobné elektroniky,“ doplňuje náměstek Hloušek.

Změna se také interiérů autobusů, látkové sedačky nahradily koženkové, což by z hlediska údržby měl být posun k lepšímu. Dále je v každém voze manuálně ovládaná vyklápěcí plošina pro přepravu tělesně postižených osob na invalidním vozíku, výbava zahrnuje i systém pro podávání informací nevidomým osobám.

Hradeckému dopravnímu podniku chybí řidiči. V srpnu přestal jezdit na linkách 4 a 8.
Řidiči na nemocenské a na dovolených, Hradec přerušil provoz na dvou linkách

Za doplnění vozového parku o deset nových autobusů zaplatil Dopravní podnik města Hradce Králové 63,1 milionu korun. Jeden nízkopodlažní třídveřový autobus vyšel na 5,25 milionu korun, větší kloubový autobus se čtyřmi vstupy stál 7,9 milionu korun. Záruční doba na celé vozidlo pak je šest let.

Design nových autobusů městské hromadné dopravy navrhl architekt Patrik Kotas.

Dopravní podnik provozuje 131 vozů MHD, zhruba polovina z nich je elektrických. K obměně vozového parku dochází průměrně jednou za rok. „Dbáme na to, aby stáří vozů veřejné dopravy nebylo více než devět let, což odpovídá i nárokům v rámci standardu kvality,“ doplňuje ředitel Dopravního podniku města Hradce Králové Zdeněk Abraham.