Bezpečnost jízdy? Pro zdejší dopravní podnik (DP) je podle jeho ředitele Miloslava Kulicha na prvním místě. Řidiče, kteří ujedou milion a více kilometrů bez zavinění nehody, proto každoročně odměňují. Letos se prestižního ocenění spojeného s peněžní odměnou dočkalo dvanáct šoférů hradeckých autobusů a trolejbusů.

Čerstvými milionáři se stali Petr Kratochvíl, Jiří Ruffing a Vladimír Tomáš. Za milion a čtvrt kilometru bez nehody dostalo odměnu sedm řidičů a dva, Josef Bednář a Jaroslav Kučera, se od včerejšího dne pyšní milionem a půl kilometru. Přesto nejsou v Dopravním podniku města Hradce Králové nejlepší. „Rekordmanem je Ivan Veselý, který bez nehody ujel už jeden milion a 950 tisíc kilometrů,“ řekl nám vedoucí autobusového provozu Zdeněk Chovančík.

Dodal, že v dopravním podniku pracuje už třicet „milionářů“, z nichž jedenáct pokořilo hranici 1,5 milionu kilometrů. Někteří sice za dobu své profesionální kariéry už bourali, ale nehodu nezavinili.

„Vozidla dopravního podniku jsou účastníky dopravních nehod v průměru každý třetí den. V naprosté většině případů je však viníkem druhý účastník silničního provozu,“ řekl nám vedoucí střediska městské hromadné dopravy hradeckéhoDPLeo Sedláček.

Nejtragičtější havárii v historii hradecké MHD zažil v dubnu roku 2004 Březhrad. Vlak tady na přejezdu smetl autobus linky 12. Zahynuli řidič a tři cestující…