Příprava na stavbu dalšího supermarketu v Hradci Králové u křižovatky Mileta „vytáčí“ některé obyvatele Salonu republiky.

Na místě se totiž objevily bagry a kácí se tu náletové dřeviny. Stavba samotného objektu však podle informací Deníku nemůže začít, dokud nebude vyřešena příjezdová komunikace. A ta je závislá na přestavbě nejfrekventovanější hradecké křižovatky Mileta, která je stále v nedohlednu.

Stavební povolení i územní rozhodnutí je vydáno. „V nejhorší pozici je podle mého názoru developer, který přichází o desítky milionů. Je chyba, že došlo k povolení stavby v tomto místě, stávající ani nová křižovatka tento nápor nemá šanci zvládnout,“ uvedl hradecký aktivista Aleš Dohnal, podle kterého se nedá jasně předvídat další vývoj. Jednou z možností však je, že by se developer pokusil změnit územní rozhodnutí tak, aby mohl stavět, ačkoli se nezmění Mileta.

„Byl bych rád, kdyby se veřejnost přestala strašit představou „obřího nákupního centra“ Kaufland. Obchodní jednotka má odbytovou plochu do tří tisíc metrů čtverečních a je začleněna do polyfunkčního objektu spolu s administrativní funkcí. Nejedná se tedy například o centrum jako Aupark s velikostí odbytové plochy 45 tisíc metrů čtverečních. Zde prosím hovořme o obřím obchodním centru, ne tak v prostoru Milety,“ uvedl František Křelina, jeden z architektů křižovatky.

O křižovatce se rozhodne v Liberci

Zamotaná situace okolo nákladné proměny hradecké křižovatky Mileta dostala začátkem tohoto pracovního týdne další pokračovaní. Ministerstvo pro místní rozvoj rozhodlo, který úřad se bude zabývat změnou územního rozhodnutí, respektive odvoláním spolku KOS proti záměrům hradecké radnice. Nyní poslalo celou věc opět Libereckému kraji. Ten bude již podruhé rozhodovat o tom, jestli o budoucnosti křižovatky nebude rozhodovat hradecký, či jiný stavební úřad.

Pravděpodobnější je ovšem druhá varianta, a tak celá záležitost může přistát na stole úředníků například z Nového Bydžova, Chlumce nad Cidlinou, Smiřic a podobně.

Zásadním faktem zamotaného sporu je totiž systémová podjatost. Kvůli ní se například úředníci Královéhradeckého kraje vzdali svých rozhodovacích kompetencí – kraj je jeden z investorů mnohamilionového projektu. V návaznosti na tento precedent se podjatost začala vztahovat i na hradeckou radnici, která je dalším z investorů.

„Pokud se skutečně systémová podjatost u hradeckého magistrátu prokáže, bude následně nutné pověřit jiný stavební úřad obce s rozšířenou působností vyřízením věci,“ uvedla mluvčí Libereckého kraje Markéta Žitná s tím, že Liberec se touto záležitostí zabýval již dříve, podruhé je ovšem ministerstvo pověřilo i tím, aby mohli v celé věci rozhodnout.

Mileta tak možná bude zanedlouho následovat hradecké Velké náměstí, jehož rekonstrukce je kvůli předání věci hořickému úřadu v nedohlednu.

Křižovatka v číslech
Rekonstrukce hradecké křižovatky Mileta se plánuje již přes 30 let.

Na její kompletní proměnu vzniklo už několik desítek projektů.

V poslední variantě bylo na její rekonstrukci přislíbeno téměř 130 milionů od ŘSD, 77 milionů od města a 17 milionů z krajské kasy.

U křižovatky Mileta sídlí také záchranná služba. Sanity od hlavní budovy záchranky vyjíždějí zhruba dvacetkrát za den.