Na krajské politické mapě se usazuje nový subjekt – Strana práv občanů založená expremiérem Milošem Zemanem. Sociální demokraté nejsou jejím vznikem nadšeni. Může jim odlákat část voličů.

Zemanova strana má na Hradecku sice teprve tři členy, ale věří, že rychle poroste. „Jsme zatím v kraji tři, teprve se zakládají místní organizace. Předpokládám, že ustavující krajská konference se uskuteční v únoru,“ sdělil nám jeden ze tří koordinátorů na Hradecku teprve vznikající partaje Jaromír Mareček.

Věří, že v jarních volbách do Poslanecké sněmovny strana uspěje. „Jsem přesvědčen, že pětiprocentní hranici pro vstup do parlamentu překročíme,“ prohlásil. Všeobecně se očekává, že „zemanovci“ by ve volbách mohli nejvíc hlasů sebrat sociální demokracii, z jejíhož lůna někdejší předseda vlády Miloš Zeman vzešel.

„K odlivu části voličů může dojít, to nevylučuji, ale nemyslím si, že to bude nějak velké číslo. Možná jedno dvě procenta,“ míní předsedkyně krajské ČSSD a poslankyně Hana Orgoníková.

Podobného názoru je i člen krajského výkonného výboru strany Petr Luska. „Záleží také na tom, jak bude vypadat jejich kandidátka, ale zatím tomu nic nenasvědčuje,“ řekl. Sociální demokraté nevěří, že by se Zemanova nová strana dostala do parlamentu.

Podle zástupců ČSSD není na pořadu dne ani masový odliv členů k „zemanovcům“. „Nelze vyloučit, že ,loví v našich vodách´ a na některé členy se obrátili. K žádným velkým odchodům však nedochází,“ říká Hana Orgoníková. Jak dodává, neví o významném členovi v kraji, který by něco takového zvažoval.