Přírodní minerály, broušené drahé kameny i šperky z celého světa mohli v sobotu obdivovat návštěvníci výstavy v hradeckém kulturním centru Medium na Moravském Předměstí.
 
„Máme tady přibližně šedesát vystavovatelů. Počítáme s tím, že na jaře obsadíme celé předsálí,“ uvedla organizátorka akce Iva Součková.
 
Jednou z rarit expozice byly velké ametystové polojeskyně importované z Brazílie. „Jeden kus dá tak dva dny práce. Nejprve ho musí objevit, poté vykopat a pak natřít betonem, aby cestou nepopraskal. U nás se tyhle kousky dají také najít, ale pouze do dvaceti centimetrů,“ řekl Bořivoj Vojtásek z Liberce.
Ke koupi byly také obří opály ze Slovenska či vzácné kameny z Maroka. „Mám tu například ryzí stříbro ve formě plíšku,“ pochlubil se Václav Zemek z Vlašimi. V Maroku bývá poměrně častým hostem. „Nevyplatí se tam hledat na vlastní pěst. Protože najdete nějaký vzorek a vzápětí vám místní člověk přinese desetkrát větší. Funguje to tam spíš na bázi obchodu. Spousta nalezišť je tam oplocených, sběratel nemá šanci. Nerosty, které za to stojí, se dobývají z podzemí,“ říká Václav Zemek.
 
Zatímco někteří sběratelé se soustředí na různé lokality, jiní hledají kameny například podle chemického složení.
 
„Jsou to vzácné minerály. Určení jejich složení ale stojí dost peněz. Jeden rozbor přijde na 500 až 1200 korun,“ odhalil Vlastimil Toegel z Medlova u Uničova.
Sběratel je autorem knihy Minerály a lokality jejich sběru, která popisuje „jeho“ naleziště v letech 1997 až 2005.
 
„Hradecko? To je geologicky nevhodná oblast. Je to rovina na pískách, hornina je až pod náplavou. Nejbližší naleziště, které už ale zaniklo, je Kutná Hora,“ dodal Toegel.