Kdo si chce ověřit, jak pevnou ruku má, a zda dokáže svým okem precizně vyměřovat údery do míčku, má nejvyšší čas, aby zavítal na minigolfové hřiště, které se nachází v areálu Základní školy Sever.

Minigolf vznikl jako zábavně tréninkový doplněk a obdoba ke klasickému golfu ve třicátých letech v Americe. Jedná se o miniaturní verzi golfu, která se hraje na speciálním hřišti. Výraz minigolf měl původně ochrannou známku, jejímž vlastníkem byla švýcarská společnost, která vybudovala svůj vlastní patentovaný typ minigolfového hřiště.

„Minigolfový klub MGC Hradečtí Orli měl stanoviště na mnoha různých místech, až jsme zakotvili zde. Je to jedno z mála hřišť, které je situováno v přírodě. Jedná se o jediné hřiště v našem kraji. Minigolf je v podstatě fyzicky nenáročná, klidná, na mozek namáhavá, přemýšlivá a zábavná hra,“ prohlásil správce hradeckého minigolfového hřiště Jaroslav Vítek.

V Hradci Králové čeká na každého zájemce hřiště s osmnácti jamkami. Společnost MGC Hradečtí Orli pořádá v areálu minigolfového hřiště i turnaje. V nejbližší době půjde o klání městských vysokých škol v termínu 18. května od dvou hodin. Zápisné do turnaje činí padesát korun.

Proč dokáže být minigolf i záludný? Zkrátka proto, že se hraje naprosto odlišně od klasického golfu. Každý hráč musí pečlivě přemýšlet, než udeří holí do míčku, a tak i když to nemusí být na první pohled zřejmé, i mozkové závity se při této hře či sportu dokonale zaktivují. Minigolf v Hradci Králové, ale i obecně v jiných městech, má nespornou výhodu, že je sportem levným a finančně nenáročným. Člověk pouze potřebuje chuť hrát a nemusí ani vlastnit žádné extra speciální vybavení, jelikož vše si lze zapůjčit v ceně při jednotlivé návštěvě hrací plochy.

„Na minigolf nechodím úplně pravidelně, ale ta hra mě baví. Člověk u ní musí i dost uvažovat. Láká mě také, že nepotřebuji, abych si zahrál, vynakládat žádné horentní sumy. Minigolf se dobře hraje v partě lidí. Rozhodně si nemyslím, že by to byl sport pro solitéry,“ řekl návštěvník hradeckého minigolfového hřiště Luděk Vomáčka. Areál je otevřený od úterý do pátku mezi třetí a sedmou hodinou. O víkendu lze hrát od dvou do sedmi v ceně třiceti korun.

Když jsem přijel na hradecké minigolfové hřiště, uvítal mě se vší zdvořilostí jeho správce Jaroslav Vítek, který za krátko neoblomně trval na tom, že abych měl jasnou představu, musím si zahrát. Po chvilce jsem podlehl, vzal si hůl, měkký míček a vyrazil na okruh o osmnácti drahách. Vzpomněl jsem si na dětství, kdy podobné hřiště bylo součástí plovárny, kde jsem trávil letní dny. Avšak dříve jako bych byl pružnější a jemnocitnější. Mával jsem zpočátku holí jako hokejista a ne a ne zasadit pořádnou trefu. Kolega fotograf, když viděl mé zápolení, přiložil pár rad a hrálo se lépe, jenže člověk musí být opravdu trpělivý a přesný. To první bývá v dnešní době generační problém.