Ministerští úředníci nicméně rozhodli jinak, než si organizátoři diskuze slibovali: Správní řízení, které by mohlo uznat hotel Černigov za kulturní památku, nezahájí. Jinými slovy: Budova podle nich památnou není a nemá ani smysl se tím dále zaobírat. „Nesporná kvalita hmotové kompozice hotelu Černigov je degradována nedostatky dispozičního propracování a nekvalitními detaily," zní, mimo jiné, v oficiálním prohlášení ministerstva.

Informaci o rozhodnutí ministerstva Deníku potvrdil i vedoucí odboru památkové péče královéhradeckého magistrátu Jan Falta: „Orgány státní památkové péči nyní nemohou ohledně Černigova vydávat závazná stanoviska." O odvolání se v této věci mluvit podle něho nedá protože nejde o rozhodnutí, ale o řízení, které se vlastně vůbec nezahájilo. „Ministerstvo posoudilo všechny došlé materiály a z toho vycházelo. My toto rozhodnutí respektujeme a zda se dá, nebo nedá něco změnit, je opět pouze v kompetenci ministerstva," říká Falta.

„Oznámení Ministerstva kultury o nezahájení správního řízení ve věci památkové ochrany našeho hotelu Černigov považujeme za správné a racionální. S profesionálním přístupem vítáme, že došlo k odstranění všech pomýlených, veřejně neobhajitelných představ, a že rozum a fakta zvítězila nad emocemi a mystifikací. Rozhodnutí zpečetilo jen to, co renomovaní odborníci již dlouhou dobu říkají, totiž že hotel Černigov nevykazuje žádné parametry historické, kulturní ani jiné památky," komentoval výsledek rozhodnutí Jan Burian, tiskový mluvčí CPI Property Group, která chce na místě postavit nový multifunkční komplex bezmála za miliardu.

Případ se uzavírá, jednu z dominant města čeká demolice. „Ještě se nevzdáváme," tvrdí nicméně architekt Jiří Zídka, jehož otec je autorem stavby, a který podnět na přezkoumání kulturních kvalit hotelu ze sedmdesátých let podal.

SOUVISEJÍCÍ POZNÁMKA šéfredaktora východočeských Deníků ZDE.