Jak uvedl, reagoval tak na dopis starosty Pavla Loudy. Ten si mu stěžoval na práci policistů, kteří spíš řeší administrativu, než aby byli vidět v ulicích. „I přes omezené možnosti jsme z vody uvařili hustou polévku,“ řekl s nadsázkou o bezpečnostních opatřeních Pavel Louda.

Ministr vnitra Radek John po čtvrtečním jednání slíbil, že pokud se situace bude i nadále vyhrocovat, zdejší policisty posílí o další hlídky. Již od úvodu roku v Novém Bydžově pomáhají policisté z Nechanic, takže se jejich počet z patnácti zvýšil na čtyřiadvacet. Doplnit je nyní mohou také ti z cizinecké policie, kteří začátkem roku přešli pod vedení krajské policie.

Jak dodal, při zvýšené trestné činnosti rozhoduje rychlost, s jakou policisté pachatele dopadnou, usvědčí, aby byl co nejdříve vazebně stíhán a odsouzen. „To se, pokud vím, v Bydžově daří. Loňská objasněnost trestné činnosti tu dosáhla 88 procent. Byl bych rád, kdyby taková statistika platila i pro ostatní města,“ uvedl John. „Také většina případů z konce loňského a úvodu letošního roku je vyřešena. V posledním případě se již policisté zabývají podezřelým,“ doplnil John.

John a Louda se shodli, že je potřeba co nejrychleji schválit zákon o gamblerství, který by městům umožnil regulovat počet terminálů a zdanit příjmy z heren. Právě v hracích automatech totiž často mizejí sociální dávky místních Romů. John dokonce připustil, že návrh zákona bude mít starosta Nového Bydžova Pavel Louda možnost doplnit o své připomínky a zkušenosti.

Ukazuje se, že se ledy v Novém Bydžově přece jen pohnuly. Romská komunita si totiž vybrala své zástupce a ti budou v pondělí jednat se starostou Pavlem Loudou. „Jde nám společně o to, aby se situace ve městě už konečně zklidnila. Uvidíme, co ze setkání vzejde,“ řekl Louda.