Je hotel Černigov v Hradci Králové památka? Rozhodnutí komise kunsthistoriků a úředníků, kteří dohlížejí na památkovou ochranu, bylo letos na jaře jasné: hradecký hotel památka není a nic nebrání jeho případné demolici. Takový ortel se ale do hry o zachování hotelu zastáncům stavby nehodil. Proto vynesli na stůl další komplikaci: práci ministerských úředníků musel zkontrolovat jejich šéf, ministr kultury. Ten teď do Hradce vzkázal: úředníci postupovali pečlivě a správně.

„Nejsou dány důvody pro uplatnění opatření proti nečinnosti ve věci napadeného postupu Ministerstva kultury," vyrozuměl mimo jiné ministr kultury Daniel Herman syna autora hradeckého hotelu ze 70. let minulého století, který hledá různé cesty, jak stavbu zachovat.

Ten je podle svých slov z verdiktu ministra zklamán, ačkoli ho čekal. „Vyrozumění mi zatím nepřišlo, ale z jiných zdrojů jsem se doslechl, že to zřejmě takto dopadne. Přitom odborníci z Národního památkového ústavu v Josefově doporučili hotel za památku prohlásit," poukazuje na rozpor v rozhodnutích ministerstva a památkářů Jiří Zídka.

Zastánci hotelu se nevzdávají

Ředitel Národního památkového ústavu v Josefově Jiří Balský totiž na začátku sporu potvrdil, že se jeho lidé hotelem zabývali a ministerstvu odpověděli „v pozitivním duchu", což zastáncům legendárního hradeckého hotelu zavdalo naději. Ministerstvo však po vlastním prověření památkové hodnoty Černigovu  rozhodlo, že stavba trpí řadou zásadních vad, nekvalitním řešením detailů či absencí většiny původních interiérů. „Interiér hotelu byl co náročnosti architektonického a uměleckého provedení poměrně chudý již v době svého uvedení do provozu," sdělili tehdy například  úředníci ministerstva.

Odvolání proti demolici

Bojovníci za zachování hotelu v čele s architektem Jiřím Zídkou tak začali hledat další možnosti, jak letitou stavbu uchránit demoličním strojům. Podali proto novou žádost o prohlášení Černigovu kulturní památkou. „Novou žádost jsme výrazně textově upravili a de facto z ní vypustili věci, které ministerští úředníci v původním textu  zpochybnili," potvrdil Jiří Zídka. Boj o městskou dominantu se však svádí nejen na úrovni památkové, ale také stavební. Hradecký architekt se totiž navíc proti chystané demolici ještě odvolal a přípravy tak stojí do doby, než ve věci znovu rozhodnou krajští úředníci. Ti už přitom jednou bourání posvětili, jejich další verdikt by měl být znám během listopadu.

Už teď je však jasné, že se případná demolice určitě opozdí. „Počítáme se zpožděním maximálně v jednotkách měsíců," potvrdil mluvčí  developerské skupiny CPI Jan Burian.

Na místě Černigova má do čtyř let vyrůst luxusní čtyřhvězdičkový hotel Clarion za zhruba 800 milionů s kongresovým centrem, řadou obchodů a parkem.