Dětská hřiště jsou ve většině měst problematická, právě kvůli jejich nedostatku. Při tom jsou pro matky s dětmi nesporně důležitá a zároveň dotvářejí ráz každého města. Hradec si stojí celkem dobře, na ploše města se nachází šedesát tři evidovaných míst pro nejmenší. Dětská hřiště jsou již, i když se to může zdát jako nepravděpodobná úvaha, politickým tématem a patří do většiny programů kandidujících stran před volbami. V Hradci jsou kromě dětských hřišť i senior parky, kde různé skupiny obyvatel mohou najít adekvátní vyžití a způsob, jak strávit svůj volný čas odpočinkem.

„V letošním roce právě probíhá výběrové řízení na doplnění herních prvků na dětské hřiště Poděbradova v částce do 400 000 korun. Dále provedeme instalaci lanové lezecké pyramidy na dětském hřišti Oáza, které se nachází u vnitrobloku na Gočárově třídě, včetně dopadových ploch v celkové výši 700 000 korun,“ uvedla tisková mluvčí hradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková. Město prostřednictvím Technických služeb Hradec Králové spravuje šedesát tři veřejných dětských hřišť.
Konkrétní plány na rozšíření dětských hřišť v krátkodobém výhledu zatím nejsou připraveny. Vše záleží na finančních možnostech města. Dlouhodobá koncepce na realizaci míst pro matky s dětmi byla v podstatě naplněna, zbývá doplnit dětská hřiště v některých okrajových částech města a v nové zástavbě. „Dá se říci, že nabídka ve městě uspokojuje poptávku. Snahou je vybudovat otevřené skate parky, případně i fit parky pro seniory,“ dodala Vlčková.

Posilovny určené pro seniory

Zajímavým nápadem jsou právě fit parky pro seniory, v nichž by si mohli pro změnu zase „hrát“ penzisté. Vybavené mají být těžšími posilovacími stroji nebo lehčími pro rehabilitaci.

Parky budou určeny pro důchodce, kteří například prodělali mozkovou příhodu či mají za sebou operaci kloubů. Avšak obdobné projekty jsou finančně náročné a vše tak závisí na rozpočtu města v příštích letech. Každé již postavené dětské hřiště podléhá přísným kontrolám a průběžné údržbě ze strany technických služeb. „Opotřebení dětských hřišť může být značné, obzvlášť když se tam srocuje nějaká parta. Proto se snažíme užívat obzvlášť odolné materiály,“ uzavřel Vlastimil Ondráček z hradeckých technických služeb.

Peníze, které městské služby dostávají, vystačí akorát na údržbu. Pro letošní rok nebyla z rozpočtu vyčleněna žádná částka na investici pro vybudování dalšího hřiště.