Ubytovnu v Malšovicích už několik let neobývají filharmonici, ale lidé ze sociálně slabších vrstev. Pro místní je ubytovna trnem v oku spíš v létě. Obtěžuje je rámus i sprosté nadávky, kterými nešetří ani děti. „Zimní období bývá lepší, protože jsou v ubytovně,“ popsal situaci muž ze sousedství, který nechtěl být jmenován.

„U ubytovny bydlím asi od roku 2010. Je jasné, že od doby, co budova nepatří pod filharmonii, se situace zhoršila. Dokud tam bydleli hudebníci, nebyl problém,“ uvedl. Každou chvíli jsou podle něj u ubytovny policisté nebo sanitka. „Pořád se tam něco děje. Život s nimi je rozmanitý,“ směje se.

V ubytovně zase lidi trápí časté konflikty i vysoký nájem. Deníku se s tím svěřila jedna z obyvatelek.

Obyvatelce, která si nepřála být jmenována, vadí, že budovu obývá tolik Romů, a to ačkoliv je sama také Romka. Do hádek ostatních se raději neplete. Podle místního je v ubytovně největší problém s mladými, kteří nerespektují ani starší Romy.

Někteří obyvatelé mají dva pokoje, mladá žena obývá i se svými třemi dětmi pokoj jeden. Stojí čtrnáct tisíc měsíčně. Ubytovna Filharmonie spadá pod zařízení, kde je možné žádat o doplatek na bydlení. Podle ředitele krajské pobočky Úřadu práce ČR v Hradci Králové Martina Horáka v současnosti pobírá doplatek na bydlení deset lidí z této ubytovny. „Většinou ale neproplácíme reálnou výši nájmu, klienti tedy musí částku doplácet z vlastních zdrojů,“ doplnil. Sám zaslechl, že ubytovna patří k těm horším a navíc je drahá.

V ubytovně bydlí žena s rodinou přes dva roky, úplně se s tím ale nesmířila: „Někomu takový život nevadí, je tam i pět let. Já jsem ráda, že mám aspoň takovou možnost. Je to lepší než být na ulici.“ Chtěla by si najít normální pronájem, problém je, že si nemůže dovolit zaplatit vysokou částku za kauci. „Za kauci chtěli i třicet tisíc korun,“ popisuje zkušenosti s hledáním bytu mladá Romka.

Budovu vlastní developerská firma Dobré bydlení. Jednatel firmy Michal Sedláček se odmítl k ubytovně jakkoliv vyjádřit.

Ubytovnu v ulici Náhon provozuje František Janeček. Je provozovatelem například i Ubytovny Tesla.Zdroj: Deník/ Michaela Horynová