Vtip, který po generace koluje v předvánočním čase, teď díky aktivistům z hnutí 269, kteří v neděli rozprostřeli svůj stánek na hradeckém náměstí 28. října, dostává nový rozměr. Aktivisté svojí akcí Prodej vánočních psů chtějí upozornit na krutost zabíjení kaprů před Vánoci.

„Vánoce jsou vnímány jako svátky klidu a míru, ale váže se k nim utrpení mnoha zvířat. Především kaprů, kteří při prodeji trpí v hrozných podmínkách. Mnoho lidí si navíc myslí, že ryby necítí bolest, protože nekřičí,“ říká jedna z aktivistek Jana Menčíková pod cedulí s ceníkem za štědrovečerního psa, kde se můžeme dočíst, že: Zabití psa je za 10, vykuchání za 30, vnitřnosti za 20 či hlava za 50 korun. Jde však pouze o fiktivního psa. „Sice tu nabízíme psí maso, ale to se tak jen tváří. Ve skutečnosti se jedná o Seitan, což je rostlinná bílkovina,“ dodává Jana Menčíková, která by byla ráda, aby lidi zjistili, že živočišné produkty nejsou nezbytné, ale existují i etičtější varianty.

„Je zajímavé, že hodně lidí dělí zvířata na jedlá a nejedlá. Je to však dáno i kulturním prostředím. Kdybychom byli o pár tisíc kilometrů dál, tak by se nikdo nad prodejem psího masa nepobouřil,“ dodala Jana Menčíková s tím, že právě akce Prodej vánočních psů má upozornit na to, že odsuzujeme jiné kultury za jejich tradice, pokud jsou vražděni psi nebo kočky, zatímco se sami chováme jako barbaři k cítícím tvorům, se kterými nemáme soucit. „Přitom všechna zvířata cítí bolest a strach stejně,“ dodala Jana Menčíková.