Mistrovství Evropy ve hře kubb se letos koná už popáté, ale úplně poprvé v Česku. O titul mistra Evropy se utká více než 400 hráčů z patnácti zemí, a to v Šimkových sadech v Hradci Králové.

Kubb pochází původně ze Švédska, populární je hlavně v severských zemích, údajně ji hráli už vikingové. „Kubb je společenská venkovní hra, která se těší čím dál větší oblibě. Má srozumitelná, jednoduchá pravidla a je vhodná pro všechny generace,“ uvádí Česká Kubb asociace na facebooku.

Kubb znamená v gotlandském nářečí švédštiny dřevěná kostka. Herní soupravu tvoří dřevěné kolíky, deset kubbů (kvádrů) a také figurka krále.

Přes 400 hráčů bude bojovat ve čtyřech různých kategoriích. Kdo se stane králem Evropy ve hře kubb, se rozhodne od 4. do 6. července v Šimkových sadech. Přijít fandit a zhlédnout napínavé souboje mohou lidé do hradeckého parku zcela zdarma.

Ve čtvrtek začíná akce ve 12 hodin. „Od 19 hodin si nenechte ujít vystoupení kapely The EnglishMen, hrající světové hity, které všichni znáte,“ láká na mistrovství Česká Kubb asociace a doplňuje, že v parku bude i bohaté občerstvení od lokálních farmářů.

Mohlo by vás zajímat: V Trutnově chceme dělat nejlepší festival na světě, říká šéf Obscene Extreme

V Trutnově začíná ve středu 3. července festival nejtvrdší hudby Obscene Extreme. | Video: Deník/Jan Braun