Krajskou metropoli čeká od 16. června deset dní plných sportu – konat se tu bude mistrovství Evropy v ženském basketbalu.

Do Hradce se již příští týden začnou sjíždět týmy z celé Evropy. Nejpočetnější pak bude tým Turecka. „Ostatní týmy mají v průměru 20 až 25 členů, včetně hráček a doprovodu," uvedl organizátor hradecké části turnaje Jiří Dvorský. Zápasy se kromě Hradce budou odehrávat i v Praze.

Do Hradce přijede osm družstev, která se ubytují ve čtyřech hotelích. Většina z nich dorazí do krajské metropole 14. června. „Český tým už je na místě a zahájil tu své soustředění," poznamenal Dvorský.

Češky včera odehrály na zimním stadionu, který je od víkendu pokrytý palubovkou, přátelský zápas s Chorvatskem. Utkání bylo přístupné veřejnosti. Hrát tu budou i dnes, ale již za zavřenými dveřmi.

O lístky na zápasy českého týmu je velký zájem. Pokud je někdo chce ještě získat, měl by si volné kapacity, které se mohou ještě objevit, pořádně pohlídat.

„Zájem o zápasy Češek je obrovský. Předpokládáme ale, že zájem bude i o další utkání. V Hradci totiž hrají například i Slovenky nebo Ukrajinky, takže se dá předpokládat velká fanouškovská základna," dodal Dvorský.

Kromě sportovní zábavy přinese mistrovství Hradečákům i komplikace v dopravě. Na ty se musí připravit jak řidiči, tak cestující MHD. V centru města si budou muset dát pozor na drobné dopravní změny.

Před zimním stadionem, který hostí hradeckou skupinu turnaje, bude zázemí pro fanoušky a diváky, Jiráskovy sady obsadí hradečtí sportovci s Festivalem sportu, kde si budou moci všichni Hradečáci vyzkoušet pětačtyřicet sportovních aktivit, které lze ve městě provozovat – například střelbu na elektronické laserové střelnici, squash, závod v orientačním běhu, stolní tenis, pole dance, minigolf a další. Tato akce se bude konat 16. až 18. června a letos nahradí velmi oblíbené Nábřeží sportu.

„Vzhledem k většímu pohybu lidí bude v této části města upraven provoz. Omezení bude platit od 15. do 20. června a dotkne se i některých spojů městské hromadné dopravy," uvedl mluvčí hradeckého magistrátu Petr Vinklář.

Přehled omezení
- V uvedené části města bude provoz v ulicích Československé armády a Komenského kolem bývalého pivovaru jednosměrný.

- Omezení bude platit od 15. do 20. června a bude se týkat úseku na vnitřním městském okruhu mezi křižovatkou u Fortny a křižovatkou s Mosteckou ulicí. Průjezd bude možný pouze ve směru od Grandu k Fortně.

- Úprava se dotkne i některých spojů městské hromadné dopravy. Linky 16 a 54 ve směru na hlavní nádraží pojedou ze zastávky Zimní stadion na zastávky Komenského, dočasnou zastávku Soud, Magistrát města, Muzeum a dál po své běžné trase. Nebudou tedy jezdit přes zastávku Adalbertinum. Linky 23, 23Š, 27 a 33 ve směru na Slezské Předměstí vynechají zastávky Adalbertinum a Magistrát města a ze zastávky Zimní stadion pojedou na zastávky Komenského, dočasnou zastávku Soud, Průmyslová škola a dál již beze změny. V opačném směru se trasy všech uvedených linek měnit nebudou.

- Dopravní podnik města Hradec Králové zároveň upozorňuje cestující, že výluky nebudou zohledněné ve vyhledávači spojení a v jízdních řádech na webové adrese www.dpmhk.cz.