Související články vpravo…

Starosta města Pavel Louda včera nepochodil, když požádal zástupce Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS), aby připravovaný mítink na sobotu 12. března odvolali. Předseda DSSS Tomáš Vandas ale uvedl, že od pořádání akce neupustí.

„Oznámení podané DSSS má všechny náležitosti, které mají mít. Organizátoři oznámili, že předpokládají účast 100 až 200 lidí, slibují zajištění pořadatelské služby. Město v tuto chvíli nemá v ruce žádný nástroj, jak toto shromáždění zakázat,“ řekl Louda.

Podle něho však hrozí, že by se akce mohli zúčastnit i extremisté a mohly by ji provázet problémy. „Nikdo z občanů ve městě nestojí o žádné projevy extremismu a eskalaci současné situace,“ doplnil Louda. Zvlášť když radnice dostala vyjádření Autonomních Nacionalistů, kteří chtějí pochod Bydžovem podpořit. Další vyjádření město má od Romů, kteří chtějí mobilizovat vlastní členy.

Jak dodal, sami obyvatelé mají z připravovaného mítinku strach. „Občané se na radnici obracejí s dotazy na zajištění bezpečnosti v době konání mítinku. Pokud DSSS mítink neodvolá, zajistí město veškerá dostupná opatření, aby obyvatelé byli v bezpečí. Zajistíme přítomnost Policie ČR, radnice se připraví na eventuální rozpuštění shromáždění v mezích zákona,“ zdůraznil Louda.

„Od akce v žádném případě neupustíme. Obdrželi jsme hodně žádostí, abychom přijeli a mítink uskutečnili a seznámili se s problematikou, která v místě je,“ řekl Vandas. Tvrdí, že obavy z případných komplikací jsou zbytečné.

Ještě před připravovaným mítinkem se v Bydžově chystají jiná setkání. Například v neděli 13. února se ze zdejšího Jiráskova divadla bude vysílat diskuzní pořad „Otázky Václava Moravce“, který má ČT1 a ČT24 vysílat od dvanácti hodin. Bude se zabývat situací kolem Nového Bydžova a účastnit se ho má také ministr vnitra Radek John.

Hned o den později, v pondělí 14. února se v Novém Bydžově setkají zástupci šestačtyřiceti měst a obcí, kteří mají problémy s romskou komunitou a skupinami sociálně nepřezpůsobivých občanů. Účast na setkání slíbili například senátor Pavel Čáslava a poslankyně Ivana Řápková.

(čtk, pov)