Podle Bohuslava Sobotky by se Paroubek měl dostavit až na odpolední mítink do Hradce Králové.

V chladném a deštivém počasí volební kampaň sledovalo kolem stovky obyvatel. Krátká diskuse se odehrála v tradičním předvolebním duchu, dominovala témata jako zdravotnictví – poplatky, důchody, zdravotnická a důchodová reforma. „Kde na všechny ty sliby vezmete peníze? Já jsem si svoje zdravotní pojištění vyčerpala. Mohli by také chudí být solidární s bohatými? To už jsem někde slyšel!“ zněly některé dotazy a připomínky publika. Jiní naopak souhlasně pokyvovali projevům místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky, europoslance Libora Roučka, královéhradeckého hejtmana Lubomíra France či přesedkyně královéhradecké organizace strany Hany Orgoníkové a odměnili sociální demokraty potleskem.

Policie ČR i rychnovská Městská policie akci monitorovala. „Nic mimořádného, jednalo se o běžná opatření, která se dělají při každém mítinku či podobné akci, pouze jsme posílili výkon hlídky,“ konstatovala tisková mluvčí rychnovské Policie ČR Alena Kacálková.


Přiláká mítink ČSSD další vyznavače hodu vajíčky?

Pardubice - Jiří Paroubek během volební kampaně do Pardubic nezavítá. Policie bude sobotní veřejné setkání monitorovat.

Nejskloňovanější potravinou posledních dnů jsou vejce. Ne snad ani tak pro jejich nutriční hodnotu, ale jako předmět stále se stupňujících útoků proti představitelům ČSSD. Jeden z jejich mítinků před volbami do Evropského parlamentu se v sobotu uskuteční i v Pardubicích. Ačkoli se na něj předseda ČSSD Jiří Paroubek nechystá, sprška vajec není vyloučena ani zde. Policie je ale připravena zasáhnout a sami sociální demokraté se útoku neobávají. „Je kontraproduktivní, spíše nám pomůže,“ říká poslanec a šéf krajské ČSSD Miroslav Váňa.

Policie připravena

Jiří Paroubek, hlavní terč dosavadních „ovoútoků“, zřejmě do Pardubic nepřijede. „Rozhodně to není reakce na vajíčka. Je to dáno dlouhodobým vývojovým plánem. Nedávejme to do souvislosti s kauzou vajíčka,“ říká Miroslav Váňa k neúčasti svého předsedy. Na pardubickou zastávku turné Jistota, která začne v sobotu v 17 hodin na Pernštýnském náměstí, ale dorazí jiní vrcholní politici ČSSD. Podpořit by je měla i herečka Kateřina Brožová a zpěvák Pavel Vítek.

Na většině předcházejících setkání s veřejností se přitom našli lidé, kteří se rozhodli svůj nesouhlas s toto stranou vyjádřit házením vajec. Zda na ně dojde, nedokáže nikdo odhadnout. „Nemám pocit ani informace. To musí vědět ten, kdo se vajíčka chystá přinést. Ale klidně se to může stát. Já osobně to beru jako věc, která je bezpochyby odsouzeníhodná.

A teď se to dostalo do opačné fáze, než možná autor chtěl. Autora opravdu vidím, ač ODS nám tady vysvětluje, že tomu tak není, v ní a rovnítko a šipku dělám k ODS. Myslím si, že se to již autorovi vymklo z ruky, protože mám reakce od obyčejných lidí, podle nichž tento hyenismus jenom ČSSD pomůže. Normální lidé to odsuzují.“

Ať už se v sobotu na historickém náměstí Pardubic přihodí cokoli, policie by měla mít své muže na místě a další připravené zasáhnout.
„Určitě budeme mítink monitorovat a v případě jakéhokoli protiprávního jednání se budeme snažit provést zákrok a nějakým způsobem situaci uklidnit. Ale že by stály pořádkové jednotky na volebním mítinku, až tak to asi hrotit nebudeme,“ uvedla včera mluvčí pardubických policistů Markéta Janovská.

„Nicméně v rámci nějaké operativní práce se to monitorovat bude, ale neradi bychom dávali informace o tom, jak bude akce zajištěna.“ Všechny dosavadní mítinky a veřejná shromáždění v minulých letech i roce letošním, které se odehrály v Pardubicích, se obešly bez problémů, a to u všech stran celého politického spektra. „Vzhledem k tomu, co se odehrálo v Praze, to však nebereme na lehkou váhu,“ dodala mluvčí.

EVA ZERZÁNOVÁ
PETR DOUBRAVA