„Je to nezastupitelné území, které si proměnu dlouhodobě zaslouží," řekl nedávno náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich. Na to konto nyní magistrát vyhlašuje  architektonickou soutěž, ve které své tužky „zkříží" mladí začínající architekti.

„Sledujeme, že právě mladí architekti mají dostatek invence, která není zatížena stávající realitou," dodal náměstek primátora. K uspořádání soutěže však vedla trnitá cesta.

Pohledy odjinud

„Už před mnoha lety jsme se snažili navázat spolupráci s Komorou architektů a uspořádat soutěž pro mladé architekty. Při jednání s komorou jsme však narážely na problémy," uvedl hlavní hradecký architekt Petr Brůna s tím, že nakonec všechna jednání dospěla do bodu, kdy město může toto klání vypsat.

To je podle Petra Brůny velmi významný krok i počin do budoucnosti města na soutoku Labe a Orlice. „Osobně považuji za velmi významné, že dokážeme oslovit mladší architekty, aby měli určitou chuť zabývat se problémy v Hradci Králové," doplnil hlavní hradecký architekt a dodal, že nová soutěž, která by měla odstartovat v červnu, není prvním setkáním města s mladou generací architektů.

„S vysokými školami se snažíme pracovat soustavně. Již v minulosti jsme na základě smluv oslovili některé fakulty a ateliéry, aby  nám pomohly vyřešit některé problémy," řekl architekt s tím, že v případě klání o možnou budoucí podobu Rozárky se bude jednat o ideovou soutěž, jejímž záměrem bude uchování přírodního charakteru středové části kopce v kombinaci s návrhem využití území pro sportovně relaxační využití.

Podle Petra Brůny se však nebude jednat o soutěž mezinárodní, kdy by se mohl do Rozárky promítnout například pohled z jiných evropských zemí. „O mezinárodní soutěži jsme zatím neuvažovali. Bude se tak jednat o ryze českou soutěž, která by posléze posloužila jako podklad pro rozhodování orgánů města jak dále pokračovat s využitím lokality Rozárka," informoval Petr Brůna s tím, že výhodou tohoto klání bude, že nebude potřeba žádná autorizace.

To potvrdila i Komora architektů, která se k soutěži vyjádřila: „Autorizace nemusí být nezbytnou podmínkou soutěže. Především u ideových soutěží se doporučuje co nejširší škála potenciálních účastníků, včetně začínajících architektů či studentů. U ideových především proto, že na ně většinou nenavazují žádné zakázky." Architekt Petr Brůna teď doufá, že se do soutěže přihlásí co nejvíce mladých architektů.

Vklad do budoucna

„Podle mě je to velmi významné území. Víme o tom, že taková soutěž, jak mám zpětné reakce, osloví i krajinářské architekty. Celkem se již na výstupy těším. Mám za to, že nám ideová soutěž pomůže v tom směru, kterým se město vydá do budoucna a nastaví postup, který povede k zatraktivnění Rozárky," uvedl architekt a dodal, že by byl rád, kdyby vítězný student mohl dál s městem pokračovat a popřípadě svůj návrh dovést až do finále, tedy samotné realizace stavby.

„Byl by to naprosto logický krok, kdyby mohl vítěz dále pokračovat. Také je naší ctižádostí, aby se mladý architekt ve městě uplatnil. Narážíme ale na platnou legislativu a případné pokračování v projektu by bylo otázkou dalších jednání," dodal Petr Brůna a dodal, že Ideová architektonická soutěž bude podpořena i finanční odměnou. Vítěz si odnese 27, druhý 20 a třetí návrh 9 tisíc korun. O vítězi rozhodne pětičlenná porota. „Vyhodnocení bude na přelomu září a října. Součástí soutěže bude i výstava návrhů a prezentace veřejnosti," doplnil Petr Brůna.

Co Rozárka zažila?
Jediný pořádný kopec v Hradci Králové, který je oblíbenou vyhlídkou, z níž lze dohlédnout až na Sněžku, vidět jsou i Orlické hory. V 70. letech minulého století na něm sloužil lyžařský areál s umělým povrchem, vlekem a osvětlením pro noční jízdy. Poslední lyžař se na Rozárce svezl v roce 1998, pak začal areál chátrat. Pro jeho oživení padala řada nápadů – bobová dráha, testovací centrum zasněžovacích technologií, soukromý sportovní areál či ovál pro závody chrtů. Magistrát města vypsal i anketu, ve které hlasovalo téměř 4000 obyvatel. Ti se většinou rozhodli pro park s vyhlídkou a možností sportovního vyžití. Přihlášený projekt však neuspěl v nadaci Proměny a požadovanou grantovou dotaci 25 milionu nezískal. Záměru na využití svahu pro rekreaci se zelení a s napojením na lesopark se hradecký magistrát nevzdává.