Lidovecká „omladina“ při svém víkendovém setkání nejen volila nové vedení, ale také si ujasňuje společné priority a postoje.

Diskutující kladli důraz především na otázky budoucnosti KDU-ČSL na české politické scéně, ovšem nevyhnuli se ani pro lidovce kontroverzním tématům jako euthanasie, potraty či registrované partnerství.

„Mladí křesťanští demokraté v podobě občanského sdružení existují od roku 1997,“ uvedl oblastní manažer KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. Připomněl, že Královéhradecká organizace MKD má 101 členů a svou velikostí je v pořadí třetí nejpočetnější v republice. „Mezi jejími členy jsou zejména studenti středních a vysokých škol, ale i mnoho mladých lidí nejrůznějších profesí,“ dodal Tomáš Zdechovský.

Vicepremiér Jiří Čunek po úvodním projevu na sjezdu MKD pokračoval ve svém programu v Královéhradeckém kraji. V krajské metropoli navštívil v Šimkových sadech tradiční dožínky. Poté zamířil do Dvora Králové nad Labem, kde v tamní zoo pokřtil mláďata žiraf Rothschildových, a následně do Krkonoš.

Zatím poslední celorepublikový sjezd lidoveckých „mladých pušek“ se konal před rokem v Ostravě.

Stejně jako KDU-ČSL, tak i jiné politické strany v České republice mají své mladé sympatizanty uskupené v nejrůznějších sdruženích či organizací. Například Občanskou demokratickou stranu podporují Mladí konzervativci. KSČM má blízko ke Komunistickému svazu mládeže, který se však svou radikálností dostal do konfliktu s českými zákony. (mb)