Skauti rozbili svůj tábor na festivalovém parku na královéhradeckém letišti už ve středu večer a budou tady až do pondělí.

„Akce je pro hlavně pro mladé od 10 do 16 let. Kromě 5 tisíc kluků a holek, tady máme organizační tým a organizátory a pak také různé hosty, celkem tady bude přes 6 tisíc lidí, “ řekla Deníku mluvčí organizace Junák – český skaut Barbora Trojak.

Osamělý střelec vtrhl do budovy Lékařské fakulty v Hradci Králové. Na situaci, kterou známe spíš ze Spojených států, cvičili policisté, hasiči a záchranka.
Uteč, schovej se, bojuj! Policisté cvičili zásah proti střelci na univerzitě

Jamboree je podle ní hlavně o rozšiřování obzorů: „Pro mladé lidi je to první seznámení s velkým skautským světem. Mladí skauti poprvé vykouknou za hranice svého oddílu a mají možnost vnímat, jak je skauting rozšířený a že mají přátele po celém světě.“

Mladí skauti si na hradeckém letišti také mohou vyzkoušet aktivity a třeba sporty, které nejsou v běžných oddílech dostupné.

Muzeum trampingu našlo zázemí u doudlebského zámku.
VIDEO: Tramping stále žije, v srdcích jeho milovníků i v novém doudlebském muzeu

„Hostem bude třeba Janek Rubeš, ale bude tady také kouzelník, který bude kluky a holky učit kouzlit, bude tu například i akrobacie nebo žonglování,“ vypočítává Barbora Trojak.

Velkou atrakcí bude také famfrpál, tedy kouzelnický sport, ve kterém vynikal Harry Potter v slavné knižní a filmové sérii.

Mladé skauty čeká kromě toho v příštích pěti dnech kulturní a vědecko-technologický program, hry nebo rozvíjení skautských dovedností. „V areálu letiště si například zahrají detektivní hru, hru máme v plánu i po Hradci Králové. Nebo je čeká interaktivní program se složkami IZS,“ dodává Barbora Trojak. Chybět ale nebudou ani výstavy, koncerty, slam poetry, přednášky nebo promítání v kině.

Skaut je největší výchovná organizace pro děti a mládež v Česku. Podle posledního sčítání sdružuje přes 75 tisíc skautů a skautek.