Současný student litomyšlského gymnázia a zřejmě budoucí vědec Filip Naiser měl ve středu odpoledne v budově krajského úřadu v Pardubicích tiskovou konferenci.

Má platit heslo pro dobrotu na žebrotu?

Mladík se nedávno proslavil tím, že jeho vědeckotechnický projekt, který má pomoci psát na počítači lidem, kteří kvůli postižení nemohou klasicky použít ruce, ohodnotila porota na Festivalu vědy a techniky pro mládež jako nejlepší. Přístroj má umožnit ovládat počítač pouze pohybem očí. Černou kaňkou na tomto jeho úspěchu však pro něj bylo to, že jej pražská firma Medicton Group osočila, že vyhrál s plagiátem!
Sedmnáctiletý Filip Naiser však na včerejší tiskové konferenci toto nařčení jednoznačně odmítl. „Původně jsem celý projekt dělal pro jednoho svého známého, který se nemůže hýbat. Vůbec mě nenapadlo, co tím rozpoutám a s nějakým úspěchem jsem už vůbec nepočítal. O to víc mě teď mrzí, že jsem byl nařčen, že jsem tento projekt ukradl,“ řekl novinářům Filip Naiser.

„Vynález“ tedy dospěl až před nezávislou komisi. „Rozhodli jsme se, že tento Filipův vědeckotechnický projekt necháme posoudit na Akademii věd České republiky. Po prostudování nám přišla od předsedy akademie odpověď, že se o plagiát nejedná,“ uvedl na tiskové konferenci předseda Asociace pro mládež, vědu a techniku (AMAVET) Stanislav Medřický.

Filip Naiser navíc s projektem zabodoval i ve Spojených státech. Nedávno se totiž vrátil z Houstonu, kde v konkurenci 763 středoškoláků ze 70 zemí světa získal zlatou medaili!

„Svůj projekt chci pochopitelně nechat uplatnit v praxi. Klidně poskytnu návod, jak přístroj sestrojit. V budoucnu to umístím na internet, kde bude návod volně ke stažení. Nechci ale, aby to někdo zneužil a udělal si z toho komerční podnik. Na internet to dám právě proto, aby si to mohli stáhnout a sestrojit i lidé, kteří si z finančních důvodů nemohou podobný a o dost nákladnější projekt dovolit,“ dodal student gymnázia.