Tlakové lahve hrozily výbuchem

Na místo byli povoláni profesionální hasiči z Pardubic, dále dobrovolní hasiči z Dašic a Sezemic. Po příjezdu záchranářů na místo bylo zjištěno, že hoří polystyren v mezistropí. „Uvnitř objektu, který je určen k demolici, hasiči nalezli čtyři tlakové nádoby, které nejprve ochlazovali a poté postupně vynesli z objektu,“ řekla mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková.

Díky rychlému ochlazení a následnému vynesení tlakových lahví z objektu nedošlo k jejich výbuchu. Celá situace však málem skončila tragicky. Podle našich informací vynášeli hasiči z hořící haly tři acetylenové a jednu propan–butanovou lahev. Když nesli tu poslední bombu, prohořel strop a dvěma hasičům odřízl cestu. Tím začal boj o jejich život. „Lezli jsme po čtyřech v místnosti, kde kvůli kouři nebylo vidět na krok. Hledali jsme jakoukoliv cestu ven. Všude byl oheň a strašný žár, který se pohyboval kolem tří set stupňů Celsia. Navíc hrozilo, že dojde k výbuchu té tlakové lahve,“ popsal nám situaci jeden z hasičů.

Přibližně po deseti minutách se záchranářům podařilo dostat se z hořícího pekla ven. „Měl jsem fakt strach. Prolétla mi hlavou obdobná situace, kdy v Brně při akci zemřeli naši kolegové. Věděl jsem, že nechci umřít! Žár byl všude tak obrovský, že se nám začala roztékat speciálně upravená přilba z nehořlavého materiálu. Datum 24. června budu od úterý slavit jako svoje druhé narozeniny,“ řekl nám již s úsměvem pardubický hasič. „Mohu skutečně potvrdit, že v jedné z hal spadl strop, kde zůstali uvězněni dva naši hasiči. Naštěstí se je podařilo dostat ven,“ potvrdila nám tuto nebezpečnou situaci mluvčí hasičů.

K požáru bývalých mlékáren došlo při demoličních pracích, přesněji – při rozbrušovacích pracích. Následně, při vynášení rozbrušovacího zařízení z objektu, došlo k popálení jednoho dělníka na rukou. Ten skončil v nemocnici.

Podle slov zjišťovatele příčin požáru byl objekt určen k demolici, ale jeho část ještě sloužila k uskladňování a výrobě. Uvnitř objektu byly uloženy počítačové komponenty. Škoda byla zpřesněna a nyní je předběžně vyčíslena na 100 milionů korun.

To však prý v žádném případě nemusí být konečná suma. Podle informací Pardubického deníku totiž byly v objektu uskladněny komponenty za půl miliardy korun.