Farma Mošnova z Vystrkova, která chová 50 krav, provozuje od října mléčný automat v Humpolci. Litr mléka prodává za 14 korun. Do konce ledna se denní prodej ke spokojenosti majitelů pohyboval kolem 150 litrů.

Poplašná zpráva?

Ale poté, co se v médiích objevily zprávy o onemocněních, která by mohla být ze syrového mléka, klesl zájem ze dne na den o třetinu. „My jsme s kvalitou mléka žádné problémy neměli, ale prodej se zatím zpátky nevrátil,“ říká farmářka Květa Mošnová.

A podobné zkušenosti mají nejen farmáři, ale i prodejci samotných mlékomatů. Mezi takové patří i firma Toko Agri, která je v Česku zavedla mezi prvními. „Můžeme potvrdit, že k určitému poklesu u odběru mléka skutečně došlo,“ říká Luboš Rejfek ze zmiňované společnosti. „Může za to především vyjádření hlavního hygienika a ministerstva zdravotnictví, které bych skoro přirovnal k poplašné zprávě. Automaty se ale prodávají dál,“ dodává Rejfek. Podle něho se veškeré komplikace dají předejít tím, že se mléko pocházející přímo od krav jednoduše převaří.

Skalní příznivci se sdružují i na Facebooku

Hlavní hygienik Michael Vít zkraje roku totiž upozornil na možnou spojitost mezi automaty prodávající neošetřené mléko a šířícími se průjmovými onemocněními. Nicméně konkrétně na Vysočině první hygienické kontroly na žádné závadné mléko nenarazily. „Našimi inspektory byly zajištěny odběry šesti vzorků mléka z automatů. Nebyly v nich zjištěny patogeny ani rezidua infekčních látek,“ uvedl ředitel krajské hygienické správy Jiří Šulc.

I přes pokles prodeje je o mléko z automatu mezi lidmi značný zájem. Skalní příznivci se dokonce sdružili na sociální síti Facebook a jejich reakce na případnou škodlivost mají jasné vyznění. Jeden příklad za všechny: „U nás v Českých Budějovicích máme čtyři (mlékomaty pozn. red.). Není pravda, jak se všude píše, že jsou po něm zažívací potíže, ty mají jen lidi zvyklí na absolutní sterilitu. Převařené by už nebylo ono,“ uvedla účastnice facebookové diskuze Pavla Došková.

Skoro stovka mlékomatů

Celkem je v Česku v současnosti zhruba stovka mlékomatů a spuštění další se chystá. Podle webových stránek firmy Toko by měly přibýt na dalších osmi místech České republiky.

Pro zemědělce, kteří je provozují, je to jeden z mála způsobů, jak prodat mléko se ziskem. Do mlékáren totiž musí mléko dlouhodobě dodávat hluboko pod výrobními náklady. Zatímco cena jednoho litru mléka z automatu se pohybuje okolo patnácti korun, takzvaná výkupní mlékárenská cena se pohybuje okolo šesti až sedmi korun. Zemědělec ale nemůže litr mléka vyrobit levněji než za cenu, která je minimálně o dvě koruny vyšší.

Děti potřebují vitamíny, ale prášky kvůli tomu jíst nemusejí

Vitamínové preparáty a doplňky stravy by měly děti dostat jen při některých onemocněních nebo při nedostatku konkrétních látek. Rodiče by se ale měli předem poradit s lékařem, říká praktický dětský lékař Bohuslav Procházka. „Zdravé dítě, které dostává pestrou a vyváženou stravu, nic takového nepotřebuje,“ zdůraznil.Vyšší dodávky vitamínů jsou nutné hlavně po prodělaném akutním onemocnění, při chronických nemocech a také při některých alternativních směrech výživy, jako je veganství, které povoluje jen rostlinnou stravu. „Pro zdravý vývoj dítěte je důležitý dostatek ovoce, zeleniny, mléčných výrobků, libového masa, vajec, ryb, luštěnin a kvalitních rostlinných olejů a tuků, u větších dětí také celozrnného pečiva a cereálií,“ doplnila nutriční terapeutka Jitka Rusková z Poradenského centra Výživa dětí.

Přečtěte si: Hlavní hygienik chce mléko kontrolovat častěji

Vitamíny si tělo většinou neumí samo vytvořit. Vitamíny rozpustné v tucích přispívají k odolnosti vůči některým nemocem, podporují kvalitu pokožky a zraku. Protože jsou rozpustné v tucích, je pro jejich správné využití v organismu nutné zajistit dostatek kvalitních rostlinných olejů a výrobků z nich, například margarínů. „V praxi to znamená, že zeleninový salát bez zálivky například z olivového oleje dodá tělu mnohem méně důležitých vitamínů,“ upozornila.