Často jsou mimo provoz, protože vandalové rozdupávají jejich spouštěcí mechanismus, tedy jakýsi nerezový píst umístěný v zámkové dlažbě a ovládaný sešlápnutím.

„Je to jednoznačně vandalství, při normálním zacházení by k tomu nemohlo dojít. Omlouváme se lidem, že mlhoviště občas nefungují. S vandalismem máme zkušenosti, počítali jsme s tím, ale v tomto případě to překonalo naše očekávání,“ netají rozladění Vlastimil Ondráček z Technických služeb Hradec Králové, které se o provoz těchto zařízení starají.

„Situace je neúnosná. Spouštěcí zařízení vyměňujeme několikrát denně a stále nám lidé volají, že někde nefungují. Neděláme nic jiného. Cena jednoho je přitom 600 korun, a to je jenom materiál,“ zlobí se Ondráčkův kolega Jiří Kalista.

Technické služby proto ve spolupráci s dodavatelem technologie osadí ještě v tomto týdnu mlhoviště novým typem spouštěcího zařízení. Jedná se o jakýsi ohnutý nerezový sloupek, s tlačítkem umístěným zespodu ohnuté části. Tím by měl být chráněn. Spouštění se navíc nebude ovládat nohou, ale rukou.