Novoborští skláři dokončují model Bílé věže, dominanty Hradce Králové. Jedna ze zřejmě největších a nejtěžších skleněných plastik, která byla kdy v Česku vyrobena, bude umístěna přímo ve vnitřní konstrukci královéhradecké renesanční věže.

Cena? Dva miliony

Plastika je součástí kompletní rekonstrukce Bílé věže, které probíhá několik posledních měsíců a dokončena by měla být už na jaře. Její cena je kolem dvou milionů korun. Vyrábí ji společnosti Kolektiv ateliers v měřítku 1:20.

Model je vyrobený ze zhruba 500 kusů hutního a průmyslového skla. Jednotlivé díly skláři pouze slepují speciálním lepidlem. Samotná věž nemá žádnou podpůrnou konstrukci. „Celý model je nesen vlastní hmotou skla. Nikdy nebylo lepidlo použito v takhle velkém měřítku a my jsme sami museli přicházet na to, jak to lepidlo používat," přiblížil práci na modelu Michal Vlček z Kolektiv ateliers.

Tvůrci modelu dlouho hledali subdodavatele, který by byl schopen přesného strojového broušení. „Šlo o to, aby bloky, které jsme z těch skel potom vytvářeli, byly stejně vysoké, aby věž nepadala ke straně," uvedl Vlček s tím, že plastiku z 80 procent vytvořil brusič Petr Stehlík. Strávil nad ní asi 1500 hodin.

Do věže po kouscích

Plastika dominanty krajského města je vysoká 3,6 metru a váží přibližně jednu tunu. Kvůli velikosti ji tvůrci poprvé instalují až v Bílé věži. Do Hradce Králové ji převezou po částech.

„Museli jsme si udělat speciální přepravní palety. Zároveň jsme museli vymyslet jednorázový jeřáb, který při instalaci složíme a po instalaci ho zase musíme rozebrat," dodal k netradiční instalaci obřího modelu Vlček. Z Nového Boru do východočeské metropole plastiku převezou během následujících dní, zřejmě ještě tento týden.