„Úkolem je vytvořit originální projekt domu, který by si představovali na Marsu, pokud se tam v budoucnosti začne stavět," vysvětluje organizátor soutěže Pavel Sobol.

„Máme skupinu tří studentů z druhého ročníku, kteří na domku tvrdě pracují, každý má na kontě zhruba dvanáct hodin," říká pedagog Ladislav Pražák, který tým vede. Hotovo musí mít modeláři do 23. května.

Základ, tedy první patro, už má hradecký tým vyrobené. Stavba z kartonu působí futuristickým dojmem, připomíná vosí plástve.

Minule Hradec vyhrál. Co letos?
Hradecká stavebka se pokusí obhájit loňské prvenství, kdy zabodovala s modelem vodní elektrárny Hučák, kde nechyběly všechny maličkosti – lavičky, odpadkové koše, osvětlení i stromy. Stavba z vlnité lepenky se líbila natolik, že si studenti odnesli odměnu v podobě třiceti tisíc korun. Nad modelem  strávila trojice chlapců zhruba  sto padesát  hodin. „Dělali jsme na Hučáku ve svém volnu, po vyučování," prozradili tehdy.

„Největší problém nastane při natírání. Materiál má totiž snahu kroutit se. Je také potíž dosáhnout kulatého tvaru – přeci jen lepenka jde ohnout jen do určité podoby," připomíná úskalí, která mladé stavitele ještě čekají, Ladislav Pražák.

Motivace studentů je však velká. A to 25 tisíc korun, které si v případě vítězství mezi sebou rozdělí. Akce má za sebou sedm úspěšných ročníků. Loňský dokonce mezinárodní – se zapojily i školy ze Slovenska.

Letos se přihlásilo 23 škol. „Studenty zápolení velmi baví," tvrdí Pavel Sobol a dodává, že vyhlášením výsledků to rozhodně nekončí. Školy zajímavé stavby využívají dál – třeba jako učební pomůcku.

Podle organizátorů týmy každý rok překvapí. „S modely si dokáží vyhrát do posledních detailů. Jedna z přihlášených skupin třeba svůj výtvor osvětlila ledkovými světýlky," vzpomíná  na minulé ročníky Pavel Sobol.

Domky musí být vyrobeny pouze z vlnité lepenky. Proč zrovna tento materiál? Vlnitá lepenka, neboli karton, je stoprocentně recyklovatelná. Tudíž  šetrná k životnímu prostředí.

Z lepenky je navíc vyrobená každá krabice a není tak složité tento materiál sehnat. „Chceme poukázat na to, že má karton širokou škálu použití," připomínají pořadatelé.

Veronika Skřivanová