„Vytřel nám zrak. Ostatní létali kolem 270 kilometrů za hodinu. Výkony závisejí především na kvalitě a stáří motoru. Palivo už musíme mít všichni stejné,“ uvedl místopředseda Modelklubu Hradec Králové Jiří Pavlíček.

Soutěž, která je součástí světového poháru, si nenechali ujít elitní závodníci ze sedmi států Evropy a USA. „Závodění je finančně velmi náročné. Ubytování ani moc ne, spí se většinou ve stanech. Ale najezdí se tisíce kilometrů,“ řekl Pavlíček.

Klání bylo rozdělené na dvě kategorie – rychlostní modely a akrobacii, při které musí závodník zvládnout danou sestavu prvků. Prvenství mezi akrobaty nakonec získal Jiří Vejmola z Olomouce.

„Ani si nedokážete představit, jak psychicky a fyzicky náročné je vydržet to 20 vteřin. U rychlostních modelů se stává, že závodník odletí dvě kola a pak už neletí. Má toho dost,“ řekl Pavlíček.

Jedním z „akrobatů“, který si nedělal naději na stupně vítězů, byl Marek Peťovský ze Zlína. „Budu tak čtrnáctý z šestnácti. Ale jsem spokojený. Nejtěžší z prvků byl asi čtyřlístek a pak čtverná osma. Blbě mi fouknul vítr a udělal jsem chybu,“ vykládal po výkonu Peťovský.