Maminka tří dětí píše pohádky

Takhle pěkně vás uvede do děje pohádková knížka s názvem Překvapení skřítka Modrovouska a jiné pohádky z Hradce Králové autorky a ilustrátorky Markéty Vítkové, maminky tří dětí, která se sice narodila a strávila dětství v Hradci Králové, ale v současné době žije s rodinou v Sedlčanech. Knihu vydalo v letošním roce tamní Občanské sdružení pro Sedlčansko a Královéhradecko.

„Hradec Králové je nádherné město, v němž jsem měla možnost strávit dětství a kam se stále, i jako dospělá, ráda vracím. Ve městě a jeho okolí jsem prožívala mnohá dobrodružství, která se mi vryla hluboko do paměti. Těší mne, když nyní mohu podobné věci zažívat se svými dětmi. Všechna zažitá dobrodružství a fantazii podporující prostředí vedla k tomu, že jsem vzala papír a tužku a pustila se do pohádkových příběhů nejen pro malé čtenáře," svěřila důvod vzniku knihy autorka.

Markéta Vítková není v psaní knih pro děti žádná začátečnice. Jednu pohádkovou knížku pro ně už napsala. Jmenuje se O velrybě ze Sedlčan a vypráví pohádkové příběhy z této oblasti.

Následovaly dvě knihy o tvoření pro děti a pak přišly zmíněné pohádky z Hradce Králové. Jak sama svěřila, odvahu napsat pohádky z Hradce Králové, jí dali její dva synové.

„Co se týče poslední hradecké knížky, spojuje polovinu pohádek postavička skřítka Modrovouska. Druhá polovina pohádek je vázána na reálie města se zaměřením na dětskou fantazii. Čtenář se tu setká s lokalitami v centru i na okraji města, které si může vyhledat na předsádkách knihy, kde jsou vyobrazeny mapy a jednotlivé pohádky lokalizovány," hodnotí Markéta Vítková.

Příběhy od Labe nebo z Malšovic

Přečíst si tak můžete o Velkém náměstí a Čokoládové věži, Jiráskových sadech a zdejších skřítcích, Gočárově třídě a dárcích z trolejbusu, Sladké řece Labi, ale také o Novém Hradci Králové, kam byla umístěna pohádka Letem světem, Slunečním stromě z Malšovic nebo o Tajemství Stříbrného rybníka.

Pokud vás kniha zaujala, nenechte si ujít její křest. Uskuteční se v městské knihovně ve Wonkově ulici 18. listopadu od 17 hodin.  Autorka se nebrání spolupráci se školami, pro které pořádá čas od času besedy.

Eva Ženíšková