Na louce na okraji Bělečka se o víkendu naskytl pohled na hořící hromadu úlů a dalšího vybavení. „Likviduje se to komplet, včetně rukavic, kombinézy a poslední věci, se kterou se manipuluje. Jen kovové části se dají sanitovat,“ krčí rezignovaně rameny Štěpán Mach. Na okraji lesa měl včelstva 15 let. Teď vše pohlcují plameny. „Včely jsme zahubili den předem, teď se musí spálit vše ostatní,“ říká čtyřicátník, zatímco podepisuje zástupkyni Státní veterinární správě protokoly o likvidaci.

Na kraji lesa stálo celkem osm úlů. Pravidelné lednové vyšetření našlo mor včelího plodu v jednom z nich. „Veterináři mi zavolali, že našli rezidua choroby, následovalo kontrolní vyšetření. Pokud je zasažená určitá část chovu, tak se to musí vše spálit a takhle to skončilo,“ pozoruje plameny, které kontrolují místní dobrovolní hasiči.

Včely. Ilustrační foto.
Opět se objevil mor včelího plodu, ochranné pásmo zasahuje i Štěpánovsko

Pět z osmi pálených včelstev patřilo jemu, tři kolegyni. „Svoji škodu bych odhadl na 80 tisíc. Velkou část mi ale nahradí dotace z Ministerstva zemědělství. Jsou to pocity, jako když ti ulétnou včely. Jen ve větším a napořád,“ hořce vtipkuje pan Mach. Jeho kolegyně se včelařením končí, on chce pokračovat, jen v nedalekých Orlických horách. „Někteří včelaři ve svazu nejsou, u nich se neví, zda kontrolní rozbory dělají, jestli včely léčí. Pak se na takovém místě začíná znovu těžko,“ dodává hořce.

Včelí mor se vyskytl i v sousedních obcích, v Býšti a Hoděšovicích. „Paní z veteriny říkala, že mor se vyskytl v poslední době v okolí hradeckých lesů. Že by někde v lesích mohlo přežívat napadené včelstvo, které mor roznáší do dalších chovů,“ nabízí možný zdroj nákazy Štěpán.

Likvidaci úlů přihlíží i nákazový referent holického svazu včelařů Zdeněk Sháněl: „Včely si samy neporadí. V rámci postupu se Státní veterinární správou se ta ohniska nacházejí z výsledků zimních vyšetření. Nejhorší je, že se to tady objevuje opakovaně po několik let.“

Včelstvo se nezastaví. Včely vylétávají z úlu a nosí zpátky pyl i třeba vodu
Změny klimatu způsobí masivní úhyn včel, odhadují odborníci. V Evropě nejvíc

Další ohniska se letos objevila také za hranicí Pardubického kraje v Hradci Králové. „Na Novém Hradci Králové a v Třebši jsou od začátku května vyhlášena ochranná pásma v okruhu tří kilometrů od ohniska nákazy,“ potvrzuje předseda Základní organizace Českého svazu včelařů v Hradci Králové Radim Kupka. Z ochranného pásma se nesmí včely stěhovat, uvnitř se pak mohou přemístit jen se souhlasem veterinární správy. Všichni včelaři uvnitř pásma musí své chovy nyní zkontrolovat a to zopakovat i na začátku příštího roku.

„Mor včelího plodu se našel díky screeningu, který platí Královéhradecký kraj, za což jsme vděční. Díky tomu se najdou ohniska a zamezí se šíření,“ připomíná předseda hradeckých včelařů a zamýšlí se nad původem nákazy na pomezí Hradecka a Pardubicka: „V hradeckých lesích létají nekontrolovaně roje, lesy jsou velké a tam se to přenáší a bohužel se to opakuje.“

Ochranná pásma teď zůstanou pod přísným dozorem veterinární správy. Včelařům, kteří preventivní opatření poruší, hrozí citelné pokuty: „Fyzickým osobám až do výše 100 tisíc korun, právnickým osobám do částky 2 milionů korun,“ uvádí Státní veterinární správa.

Nepřehlédněte: Odhalte taje podzemí Kamenné Hory. Ukrývá Arado, Hitlerovu ztracenou laboratoř

Zdroj: Deník/Jana Kotalová