Námitky obyvatel největšího sídliště v kraji se objevily před více než patnácti lety. Soukromý investor tehdy představil své plány na výstavbu v prolukách mezi panelovými domy na Moravském Předměstí. Výstavbě dvou bytových domů na volných plochách při ulici Jana Masaryka však místní ani přes petice nezabránili, u třetího domu v Mandysově ulici dosáhli alespoň úprav projektu.

„Bojovali jsme o to, aby se zeleň udržela a nezahušťovala se zástavba ad absurdum, ale úspěšní jsme nebyli. Komise místní samosprávy tato rozhodnutí bohužel příliš neovlivní. Stále nevíme, jak to nakonec bude vypadat, hotový projekt jsme neviděli. Nejvíc nás mrzí úbytek přírody. Park využívaly školy a školky i děti z okolí. Ubezpečovali nás, že se zeleň nahradí, ale k tomu už nikdy nedojde. Původní stav se už nikdy nevrátí,“ lituje stromů obyvatel nejbližšího panelového domu a člen Komise místní samosprávy Moravské Předměstí - sever Tomáš Doležal.

Za zábranami se ukrývá umělé kluziště.
Vánoční trhy v Hradci Králové pod palbou kritiky. Co byste na nich vylepšili?

Původně měl na místě stát polyfunkční bytový dům Pilot 1, který měl doplnit další dva stejnojmenné domy s číslovkami 2 a 3, které již roky stojí v sousedství v ulici Jana Masaryka. Kritika veřejnosti nakonec vedla k úpravě projektu a objekt tak bude mít jiné uspořádání, než investor původně zamýšlel.

„Projekt se upravoval na základě požadavků komise místní samosprávy. Dva bytové domy budou stát na obdélníkovém půdorysu namísto čtvercového, změnila se struktura zástavby, tedy rozmístění domů v území, které se odsunulo dále od stávajících domů. Po úpravách se také vytvořilo více prostoru pro dětské hřiště a sportoviště, která budou zabírat jednu ucelenou plochu,“ vysvětluje změny architekt a autor nedalekých bytových domů Pilot 2 a Pilot 3 Miroslav Gebas.

Pod protestní petice se v minulosti podepsaly stovky obyvatel z okolí. Někteří sousedé dvou nových domů dodnes nepřenesli přes srdce, že přišli o místa, kde si představovali zázemí pro odpočinek a sportování dětí.

Největší nemocnice na východě Čech se vrátí do plného provozu zřejmě až v lednu.
Protestující lékaři se v Hradci dohodli s nemocnicí, plný provoz začne v lednu

„Bydlím tady odmalička a pamatuji, jak se na místě nových domů hrál fotbal a děti měly prostor na hraní. Co se týká dvou domů, které již stojí, tak mi vadí hlavně auta, která tam jezdí po příjezdových cestách, kde dřív nejezdila,“ poukazuje třiačtyřicetiletá Kateřina z ulice Jana Masaryka na zvýšený provoz. Úzké uličky tu lemují auta, která směřují do podzemních garáží nových domů.

Nyní se jí vrátily vzpomínky na bezmoc, s jakou výstavbu před svým domem před lety sledovala. „Co k tomu říct. Jedinou zelenou plochu uprostřed sídliště vykácejí, aby tam postavili barák,“ krčí rameny Kateřina.

Přestože jsou představitelé městské části spokojení alespoň s dílčími úpravami projektu, pochybnosti a pachuť z jednání o budoucnosti jejich okolí přetrvává.

Od nového roku si připlatí lidé v Aquacentru i padesátimetrovém bazénu zhruba 5 korun za hodinu pobytu.
VIDEO: Návštěvníci hradeckého bazénu si připlatí, za hodinu asi o pětikorunu

„Polyfunkční dům jsme zamítli, s bytovými domy takové problémy nemáme,“ uvádí předsedkyně Komise místní samosprávy Moravské Předměstí - sever Zuzana Benešová.

„Je to kompromis, stále však platí, že se podle nás výstavba na sídlišti zahušťuje zbytečně,“ doplňuje Bedřich Kabilka z komise.

Moravské Předměstí s ústřední Benešovou třídou je největším sídlištěm v kraji. Investoři se stále snaží najít volná místa ke stavbě mezi paneláky. Před časem tak vyrostl domov pro seniory v Exnárově ulici za obchodním střediskem Hvězda. Další bytový dům má vyrůst mezi severním okrajem Benešovy třídy a Durychovou ulicí poblíž domu Harmonie.

Mohlo by vás zajímat: Jako na rozbouřeném moři. Pod krovem archeoparku popluje pravěký člun

Zdroj: Deník/Jiří Fremuth