Rezidence Kristian se 150 byty začala vznikat letos na jaře, hrubá sedmipodlažní stavba by měla stát letos v listopadu. Místo s desítkami vzrostlých stromů se změnilo k nepoznání a první dům brzy začne růst do výšky.

„Máme hotové podzemní podlaží, kde budou garáže. Tento týden budeme betonovat strop. Každé další patro by se mělo stavět zhruba tři až čtyři týdny,“ sdělil stavbyvedoucí společnosti Inten Pavel Orság.

První obyvatelé se nastěhují na podzim roku 2025. Ještě letos by měla následovat druhá etapa výstavby, začátek bude záležet na zájmu o byty.

Zastavění volného prostranství od počátku vadilo lidem v sousedství. Po protestní petici se jim podařilo dohodnout s investorem změny v projektu. Jednou z výhrad byly obavy z nedostatku parkovacích míst, se kterým se potýká celé Moravské Předměstí.

Pochybnosti ohledně parkování

„Bylo evidentní, že se tomu zabránit nepodaří, tak jsme se snažili alespoň o změny. Nebyl tam dostatečný odstup od našich domů, chtěli jsme také zachovat měřítko z hlediska hmoty či výšky objektu. Stále máme pochybnosti týkající se parkování. Nejvíc nás mrzí úbytek přírody,“ uvedl již před časem obyvatel nejbližšího panelového domu a člen komise místní samosprávy Tomáš Doležal.

Město nyní plánuje na blízkém pozemku mezi ulicí Pod Zámečkem a Brněnskou třídou výstavbu parkovacího domu. V současné době ho však nevlastní.

„Jedná se o pozemek o ploše zhruba 2 500 metrů čtverečních, který bude nutné vykoupit, případně směnit. Parkovací dům by měl mít kapacitu 400 míst,“ upřesnil náměstek hradecké primátorky Adam Záruba.

Radnice počítá s výstavbou dalších parkovacích domů v okolí Benešovy třídy, zatím však vytipovává místa, kde by k tomu mohlo dojít. Jeden z nich by mohl vzniknout na současném parkovišti mezi supermarketem Albert a domu speciálního určení Harmonie I. Zatímco tento soukromý projekt je rovněž otázkou budoucnosti, konkrétní obrysy již má rozsáhlá rekonstrukce čtrnáctipatrové Harmonie za 300 až 400 milionů korun. Během ní se postupně opraví všech více než 400 bytů.

Plány na rehabilitační stacionář

Dalším městským záměrem je výstavba na části volného prostranství mezi poliklinikou na Benešově třídě a Domečkovou ulicí, kde měla již v minulosti stavět své sídlo soukromá firma. Po protestech od záměru ustoupila a radnice zvažuje stavbu denního rehabilitační stacionáře pro děti. Ten v současné době sídlí na Slezském Předměstí v nevyhovujících podmínkách.

„Je to otevřené. Tato plocha by měla být rezervována pro potřeby města, ať už tam bude denní stacionář nebo jiné podobné zařízení,“ řekl Adam Záruba.

V okolí se chystají i další soukromé projekty. Nejblíže realizaci je bytový dům poblíž budovy Harmonie I a Durychovy ulice. Zastavení plochy se stromy a zelení vyvolalo rovněž odpor lidí z okolí. Ti dosáhli snížení výšky domu o několik pater a město vyjednalo další ústupky.

„Došlo k dohodě města s investorem, který nám tam pomůže s realizací řady věcí, například s komunikací propojující místo s Benešovou třídou, která by tam měla podstatně zlepšit dopravní situaci. Parkování potřebné pro nový dům bude přímo uvnitř objektu, s pomocí investora se také zkultivuje parkoviště před Harmonií. K určité ztrátě zeleně tam dojde, ale získáme v tom území řadu zlepšení. Myslím si, že se podařilo dospět k rozumné dohodě a akceptovatelnému kompromisu,“ popsal před časem Adam Záruba.

Volné místo mezi paneláky a zástavbou rodinných domů je také východně od Harmonie I. Dnes je tam louka, se kterou sousedí dětské hřiště při Durychově ulici. Již před časem představil soukromý investor, společnost Kubík, plán výstavby bytových domů, ale ke konkrétním krokům směrem k realizaci zatím nedošlo. Firma chystající se rovněž na rekonstrukci obchodního komplexu Hvězda na žádost Deníku o informace nereagovala.