Most mezi Malšovicemi a Slezským Předměstím, kterému se říká také Železňák nebo Bailey Bridge, prošel celkovou rekonstrukcí. Oprava začala loni v září. "Uveden do provozu bude po hlavní mostní prohlídce, tedy do konce února. První opravené díly dorazily do Hradce 16. ledna," uvedlo město Hradec Králové na facebooku.

Most Bailey Bridge na Slezském Předměstí čeká příští rok generální oprava.
Železňák čeká příští rok oprava. Pro chodce bude most několik měsíců uzavřen

Kvůli rekonstrukci museli dělníci most úplně rozebrat a odvézt. V současné době je most již vysunutý nad Orlicí a čekají ho další doplňkové práce.

"Dojde k realizaci uložení mostu na ložiska, most bude finálně připojen na pozemní komunikaci a zpět bude umístěno veřejné osvětlení, konkrétně dva stožáry," informovalo město.

Ilustrační foto.
Oprava hradeckého Klapáku mezi Malšovicemi a Slezským předměstím podraží

"Samotné práce spočívaly ve vyčištění mostovky a úložných prahů podpor od nánosů, také montáži, opravě a demontáží zábradlí, otryskání povrchu nosné konstrukce a ložisek, dovaření chybějících nebo zkorodovaných prvků nosné konstrukce a podobně,“ informoval ještě před rekonstrukcí ředitel Technických služeb Hradec Králové Tomáš Pospíšil.

Železný most přes Orlici se poprvé otevřel v roce 1949. Jedná se o britský typ mostu, takzvaný Bailey Bridge. Až do 80. let po něm mohly jezdit i automobily, automobilové dopravě se uzavřel kvůli stížnostem na hluk. Právě podle zvuku, který most vydával, když jej přejížděla auta, si vysloužil přezdívku Klapák.