Sčítání motýlů se bude konat na jaře a v létě, první termín bude od 3. do 9. června. Cílem je zlepšit ochranu motýlů, kteří z přírody rychle mizí a podpořit biodiverzitu, kterou už několik let podporují Technické služby Hradec Králové úpravou péče o městskou zeleň.

„Budeme rádi, když se do akce Motýlí půlhodinky zapojí také hradecká veřejnost. Podpora biodiverzity je pro zeleň totiž velmi důležitá. V posledních letech proto stále ve větší míře provádí naše zahradnice a zahradníci mozaikovou seč nebo zakládají květnaté loučky,“ uvádí v tiskové zprávě náměstek ředitele Technických služeb Hradec Králové Daniel Jeřábek.

První ročník akce s názvem Motýlí půlhodinka pořádá skupina JARO ve spolupráci s vědci z České společnosti entomologické, Společnosti pro ochranu motýlů a Entomologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR.

Nábleší, tedy bleší trh na náplavce Labe, hostí Hradec Králové každou poslední neděli v měsíci.
Vybraná místa Hradce Králové oživí studenti UMPRUM

Zájemci o sledování motýlů se mohou ještě před zahájením sčítání naučit rozeznávat základní druhy na webových stránkách akce www.motylipulhodinka.cz. „S přípravou je dobré začít už teď a seznamovat se s motýly na fotografiích nebo přímo venku, aby údaje o motýlech byly co nejpřesnější. Proto spouštíme trénink, aby mohl každý do ostré půlhodinky na začátku června vběhnout připravený. Za měsíc se dá při troše snahy vypracovat z režimu naprostý neználek, kdy je člověk rád, že vůbec pozná, že je to motýl, až na úroveň, kdy dokáže některé druhy určit rovnou za letu," sdělil v tiskové zprávě organizátorů koordinátor skupiny JARO v Královéhradeckém kraji David Číp.

Podle organizátorů se může do sčítání zapojit každý, a to i bez předchozích zkušeností a nutnosti registrace. Stačí si vytisknout sčítací list a zaškrtávat druhy ze základního nebo rozšířeného seznamu nebo čárkovat jejich počty. Výsledky pozorování budou lidé vkládat do formuláře na webu www.motylipulhodinka.cz, on-line formulář lze použít i rovnou.

Stačí, když si sčitatelé na sledování motýlů vyčlení půl hodiny. Podle organizátorů se na pozorování hodí nejlépe přírodní zahrady, louky a parky. „V Hradci máme mnoho míst, kde se dají motýli pozorovat. Pravidelně je vidíme zejména na květných loučkách, které se nachází na celkem čtyřech místech. Na loučkách nám v tuto chvíli sice před první sečí pomalu odkvétají kopretiny, ale stále jsou na nich další kvetoucí druhy, poskytující motýlům potravu,“ popisuje Jeřábek.

A kde radí technické služby motýly sčítat? Květnaté loučky s možným výskytem motýlů najdou sčitatelé na Moravském Předměstí v ulici Na Potoce, na křižovatce ulic Milady Horákové a Palachova, v Třebši u osady Třešňovka nebo v Šimkových sadech. Z předběžných pozorování pracovníků technických služeb se na všech místech podařilo najít alespoň jeden druh motýlů. Středisko městské zeleně zájemce zároveň upozorňuje, aby při počítání loučky nepoškodili a přistupovali k nim opatrně.

V podobně velkých Pardubicích se podařilo veřejné promítání uspořádat v Automatických mlýnech.
Proč Hradec neměl veřejnou projekci hokejového finále? Město slibuje nápravu

Další příležitost sčítat budou mít Hradečáci také ve druhém termínu pozorování, který bude v letním období - 15. až 21. července a bude zaměřena na letní druhy. „Předpokládáme, že nám do té doby louky opět rozkvetou. Vše bude ale záležet na vývoji počasí,“ uzavírá Jeřábek.

Cílem akce Motýli půlhodinka je nejen zpřesnit informace o stavech motýlů v ČR, ale i upozornit na to, že motýli z krajiny mizí, zlepšit jejich ochranu a sdílet zajímavosti ze života motýlů. Vědci i ochránci přírody vnímají motýly jako ukazatele zdravé krajiny, motýli patří také mezi důležité opylovače, bez kterých se příroda neobejde.

Odborníci připravili několik úrovní projektu tak, aby se mohl zapojit každý. „Význam má i to, když lidé žádného motýla pozorovat nebudou, protože právě i tyto údaje, kde motýly už nenajdeme, jsou důležité pro jejich lepší podporu. Čím více údajů se podaří získat, tím lépe," sdělil Zdeněk Faltýnek Fric z Entomologického ústavu BC AV ČR.

Mohlo by vás zajímat: Hradec Králové v detailech. Poznáte kouzelné místo v centru města?

Zdroj: Deník/Michaela Horynová