Jejich stanoviště někdy připomínají podivuhodnou "krajinu s nábytkem", která se nyní skryla pod přívaly sněhu. I do těžko přístupného terénu teď za nimi vyrážejí také pracovníci městské policie.

"Patří to k zimní činnosti strážníků, mají vytipovaná místa, kde bezdomovci nocují a chodí je pravidelně kontrolovat. Při těchto mrazech jim doporučujeme azylový dům, nicméně ne všichni chtějí respektovat pravidla, které v těchto azylových domech jsou a zůstávají raději v "příbytcích", které si postavili," vysvětluje mluvčí Městské policie v Hradci Králové Eva Kněžourová.

Defibrilátor. Ilustrační foto.
Žena v den narozenin zkolabovala, pomoc poskytli policisté s defibrilátorem

Že by se tito lidé nacházeli ve špatném zdravotním stavu, se prý tak často nestává. Jsou spíš výjimkou. "Letos jsme tedy měli jednoho na začátku zimy. Byla mu poskytnuta pomoc, ale stejně zemřel. Pokud strážníci objeví někoho, kdo potřebuje lékařskou pomoc, přivolávají záchranku, aby se mu dostalo ošetření," dodává Eva Kněžourová.

Místa v noclehárnách azylových domů ještě jsou.

"Samozřejmě se na náš lidé bez přístřeší obracejí v zimě víc než v jiná období, ale máme dostačující kapacity a nemusíme nikoho odmítat. Míst v rámci noclehárny máme na zimu 90, z neděle na pondělí jich bylo obsazeno 50," říká Dana Pechová, vedoucí služby a hradeckého střediska sociálních služeb pro lidi bez domova, Domu Matky Terezy.

Záchranáři v době koronaviru.
Pacienti čekají na záchranku déle než dřív. I kvůli ochranným oblekům

Také tady platí zpřísněná hygienická opatření. "Už několik měsíců jedeme podle krizového plánu, v němž jsou definované zásady, kterými se musí naši klienti řídit, jako nošení roušek a snažíme se, aby dodržovali rozestupy. Někdy někdo něco odmítá, ale je to podmínka využití služby. Snažíme se jim poskytnout zázemí, protože nemají kam jinam jít," zdůrazňuje Dana Pechová.

Materiální pomoc potom hraje důležitou roli hlavně v terénu. Ať už to jsou potraviny získané díky potravinové sbírce, nebo teplé oblečení, pokrývky, stany. "Kolegové pomáhají podle individuálních potřeb klientům celoročně, ale v zimě tato pomoc nabývá na významu. Už asi tři roky máme také Iglú, přístřešek z hmoty, která má velmi dobré izolační vlastnosti. Máme jich čtyři nebo pět a v případě zájmu je můžeme zapůjčit," říká Dana Pechová.

Doplnit potřebné zásoby, z kterých nyní organizace může čerpat, pomohla podzimní veřejná sbírka a svoji podporu vyjádřily v poslední době i firmy, které věnovaly zcela nové stany či spacáky.