Přimrzají nám prsty k sobě, tvrdí správce hřbitova

„Likvidujeme následky kalamity a brodíme se půlmetrovou vrstvou sněhu, takže je to náročné. Máme častější přestávky a skutečně rádi je využíváme. Jinak to ani nejde, to bychom přišli o prsty. Je neskutečná zima. Něco podobného za poslední roky nepamatuju. Snad před patnácti lety, kdy mrzlo, až nám za chodu zamrzla motorová pila,“ vzpomíná správce malšovického lesního hřbitova Josef Jaroměřský. Dodal, že o přestávkách s kolegy často pijí horký čaj a pojídají čokoládu, aby doplnili ztracenou energii.

Zima byla také popelářům, kteří do ulici vyjíždějí časně ráno, stejně jako poštovním doručovatelkám. „Lidé mají na pracovištích teplé nápoje, samozřejmostí jsou zimní stejnokroje. Je velký mráz, ale zásilky musíme doručit tak jako tak,“ řekla Marta Selicharová z České pošty.

Mrazy zastavovaly městské autobusy

Arktické podmínky se v úterý podepsaly také na provozu městské hromadné dopravy. Některá vozidla zůstala v ulicích stát. A to i přesto, že se dopravní podnik na avizovaný silný mráz připravil. „Od tří hodin naši lidé připravovali autobusy i trolejbusy na ranní výjezd. Všechna vozidla se podařilo nastartovat, ale potíže nastaly poté venku, když začalo zamrzat vzduchové ovládání dveří a pérování,“ uvedl vedoucí autobusového provozu Dopravního podniku města Hradce Králové Zdeněk Chovančík.

Největší problémy byly ráno na linkách 7, 27, 12 a 3, kde některé spoje byly vynechány, u jiných docházelo k zpožděním. Zamrzlý autobus linky číslo 12 na čas dokonce zablokoval sněhovými bariérami a parkujícími auty zúženou Habrmanovu ulici. (čer)

Na hřebenech jen šestnáct pod nulou, v Adršpachu skoro třicet

Královéhradecký kraj – Východní Čechy sevřely asi nejsilnější mrazy letošní zimy. Rekordy ale padly jen výjimečně

Podle oficiálních meteostanic až 28,6 pod nulou, domácí teploměry včera ukazovaly teplotu ještě nižší. Třeba v Pomezí u Poličky rovných minus 32.
Východní Čechy se probudily do třeskutého rána. Zatímco na hřebenech hor bylo jen kolem minus 16 stupňů, v Polabí a horských údolích klesala rtuť mnohem níže, nejčastěji k 20 až 24 stupňům Celsia.

Rekordních minus 32 stupňů Celsia naměřili před osmou hodinou ráno na meteostanici u Základní školy v Pomezí u Poličky. „Sám jsem šel teplotu zkontrolovat, nechtělo se mi to ani věřit. Rekord, minus 34 stupňů, jsme tu měli před dvěma lety,“ uvedl ředitel školy Bronislav Králíček.

Už nyní je podle meteorologů jisté, že letošní leden bude patřit mezi teplotně podprůměrné. Ovšem prý nijak extrémně. „Po začínajícím oteplení se silné mrazy kolem 7. února možná ještě vrátí,“ uvedl královéhradecký meteorolog Zdeněk Mrkvica. Podle dlouhodobé předpovědi má mrznout až do poloviny února.

Historické rekordní mrazy v kraji:

Hradec Králové: 10. února 1956,  -28,4 °C (měření od roku 1921)

Pardubice:     11. února 1929,  -33,4 °C (měření od roku 1924)
Adršpach:      23. ledna 2006,  -29,7 °C (měření od roku 2004)
Broumov: 27. ledna 1954,   -31,8 °C (měření od roku 1948)


V Pardubicích padl rekord z roku 1961

Východní Čechy – Z úterý na středu mrzlo, až praštilo, teplotní rekord ale padl pouze v Pardubicích a Jevíčku. V sedm hodin ráno spadla rtuť na stanici profesionálních meteorologů na pardubickém letišti až na minus 24,6 stupně Celsia, čímž bylo o 4,6 stupně Celsia překonáno dosavadní, 49 let staré minimum pro 27. leden.

V Jevíčku bylo v úterý minus 26,8 stupně. Některé amatérské stanice a domácí nekalibrované teploměry atakovaly dokonce psychologickou třicítku. Extrémní mrazy přidělaly problémy na železnici i na silnicích. Ve čtvrtek by už mělo být tepleji. (red)