„K nejvíce poškozeným stromům patří vlašské ořešáky, které byly až na výjimky významně poškozeny prakticky na celém území města. Zmínit můžeme například ořešáky v Šimkových sadech. K dalším poškozeným druhům patří katalpy, jejichž rašení bylo také narušeno mrazem téměř na všech místech. Právě o relativně mladé katalpy, které jsme vysadili například v Palachově a Mrštíkově ulici, máme největší obavy,“ uvádí k situaci náměstek ředitele Technických služeb Hradec Králové Daniel Jeřábek.

Kde ve městě jsou stromy nejvíce poškozené? A co pomůže jejich obnově? Dozvíte se v zamčené části článku.

Situace se podle zjištění technických služeb liší podle lokality. „Na některých místech jsme nezaznamenali téměř žádné poškození. V centru města byly podle našich pozorování mrazy mírnější. Například katalpy rostoucí v ulici Československé armády před budovou krajského soudu přečkaly jarní mrazy téměř bez úhony. Stejná situace platí i pro platany. U obchodního centra v Brněnské ulici přišly téměř o všechny výhonky. Naopak v centru není poškození platanů tak významné,“ vysvětluje Jeřábek.

Unikátní záhon v Malšovicích už kvete
Unikátní trvalkový záhon v Malšovicích prospívá

Mnohdy se nejedná o poškození jednotlivých stromů, ale celých alejí. Velmi poškozená je např. alej jerlínů v ulici Víta Nejedlého. Nicméně o zeleň Hradečané nepřijdou. S obnovou by měly pomoci tzv. spící pupeny.

„S popálením výhonů se stromy vyrovnávají tím, že vyraší znovu ze spících pupenů. Pro vývoj stromů je to však zvýšená zátěž a bude hodně záležet na dalším vývoji počasí. Nepříznivě může regeneraci stromů ovlivnit zejména déletrvající horko a sucho. Nicméně už nyní na více místech vidíme nově rašící výhonky. Věříme proto, že se stromy do léta přirozeně obnoví bez nutnosti náhradní výsadby, kterou umíme v případě potřeby zajistit,“ uzavírá náměstek Jeřábek.

Mohlo by vás zajímat: Davy lidí na samosběru, jahody dozrávají o dříve, sezona bude kratší

Zdroj: Jiří Fremuth