„V letošním roce budeme bourat v interiéru stávající budovy, zahájíme práce na přístavbě, a na levé straně kasáren ve spolupráci s památkáři uděláme vzorový kus fasády a okno, který poslouží jako kuchařka pro celý objekt,“ popsal radní Václav Řehoř (ODS).

Ačkoliv se stavba v úterý zahajovala, na místě už stavbaři nějaký čas pracují. Na místě nové budovy totiž památkáři našli pozůstatky pětiúhelníkové hradby.

Podle náměstkyně hejtmana pro oblast kultury Martiny Berdychové (Východočeši) jde vůbec o největší investici v rámci hradecko-pardubické aglomerace ITI v oblasti kultury. Celkové náklady jsou 282 milionů korun, hned 211 milionů pokryje právě dotace z Integrovaného regionálního operačního programu.

Místo pro muzejníky i veřejnost

„V Gayerových kasárnách se nachází hlavní zázemí Muzea východních Čech – depozitáře, restaurátorské dílny, badatelny, bez kterých se chod takovéto instituce neobejde. Vytvoříme zde však takové místo, kde se muzejníkům bude dobře pracovat v moderních a důstojných podmínkách a zároveň se budova otevře veřejnosti,“ uvedla Martina Berdychová.

Ředitel Muzea východních Čech Petr Grulich doufá, že včera započatá stavba je začátkem i dalších investic v lokalitě.

Bude mít Hradec muzejní čtvrť?

„Rekonstrukcí Gayerových kasáren se mi plní část snu. Rád bych, aby zde časem vznikla muzejní čtvrť, kterou si Hradec Králové, pokud chce být moderním středoevropským městem, zaslouží. Gayerovy kasárny jako odborná budova muzea s badatelnami - tedy prostor pro vědu a Vrbenského kasárna jako prostor pro výstavy,“ vyjádřil své přání Petr Grulich. Podporu našel i u hejtmana Jiřího Štěpána (ČSSD), který plán na rekonstrukci sousedních Vrbenského kasáren podpořil.