Nový název lépe vyhovuje historickým skutečnostem a odstraňuje jazykovou nepřesnost v jeho názvu. Muzeum, které je pobočkou Muzea východních Čech, totiž sídlí „v Chlumu“ jako obci nedaleko Všestar, zatímco pojem „na Chlumu“ označuje vyvýšeninu, na níž stojí původní budova památníku.

„Sama bitva neprobíhala jen na Chlumu, ale v rozsáhlém prostoru mnoha okolních obcí - například jezdecká bitva u Střezetic. Nový název přesněji vystihne zaměření muzea a bude mít větší důraz pro militární turistiku. Lépe tak může oslovit milovníky historie z tuzemska i zahraničí,“ sdělil hejtman Jiří Štěpán další důvody, proč radní změnu názvu schválili.

Aktuálně se v chlumském muzeu připravuje zbrusu nová a moderní expozice. Důraz výstavy bude kladen především na nejvýznamnější střet tohoto konfliktu - bitvu u Hradce Králové. Výstava však přiblíží nejen informace o prusko-rakouském válečném konfliktu jako takovém, ale bude se věnovat i novým tématům - například telegrafii, železniční dopravě či zdravotnictví.

Smiřické svátky hudby v zámecké kapli Zjevení Páně.
Smiřické svátky hudby se nakonec uskuteční i letos