Téměř deset tisíc lidí si našlo cestu na 18. ročník Muzejního adventního trhu, který od pátku do neděle hostilo Nové Adalbertinum na Velkém náměstí.
„Jsme rádi, že se k nám lidé stále vracejí,“ uvedl Zdeněk Zahradník, ředitel Muzea východních Čech v Hradci Králové, které akci pořádá.
Letos mohli návštěvníci obdivovat či ochutnávat výtvory přibližně 160 prodejců. Na trhu nechyběla keramika, výrobky ze dřeva, kůže či slámy.
„Snažíme se trh obměňovat. Letos tu máme nového řezbáře, zdobiče perníků či textilní řemesla. Dobře se prodávají především adventní věci a některé sklo,“ řekl Zahradník.
 
Drtivá většina návštěvníků odcházela spokojena. „Je tu docela velká tlačenice, ale sehnali jsme tady nové ozdoby na stromeček i nějaké dárečky,“ řekla Zdena Chládková z Nového Bydžova.
 
Některým lidem ale chyběla neopakovatelná atmosféra budovy muzea. Adventní trh se do Nového Adalbetrina přestěhoval v loňském roce. Důvodem byla devastace budovy muzea i exponátů.
 
„Uvažujeme o návratu. Ale museli bychom počet prodejců snížit na osmdesát až sto. Chtěli bychom vybrat ty nejlepší, trh zklidnit a vrátit akci duch adventu, aby lidé nejen nakupovali, ale mohli se i zastavit a poklábosit se známými,“ vysvětlil ředitel muzea.