S teplotami klesajícími hluboko pod nulu musejí v posledních dnech bojovat muzea v okrese. Před mrazem chrání pracovníci některé náchylné exponáty. „Do depozitářů uschováváme cínové svícny, kterým škodí dlouhodobé uchovávání pod třináct stupňů Celsia a teploty nižší než nula. Jinak by byly napadeny cínovým morem. Ten se pak projevuje tím, že se exponáty potáhnou šedavým, popelavým povrchem. Mor jde i do hloubky materiálu,“ vysvětlila Helena Krátká, vedoucí Městského muzea Loreta v Chlumci nad Cidlinou.

Radnice za pomoci státní dotace od ministerstva kultury mohla letos konečně postavit nový depozitář, po kterém muzeum už více než rok volalo. Doposud byly menší předměty uchovávány na půdě muzea. Větší, především zemědělské exponáty, jsou uskladněny v bývalé hasičské zbrojnici.

„Nový depozitář nám velice pomůže. Sbírky se neustále rozšiřují, takže proto už nebylo kam předměty ukládat. Půdní prostory jsou malé,“ říkáHelena Krátká. To byl také hlavní důvod, proč se město do stavby pustilo.

„Tento objekt je velmi důležitý, protože se nám začaly významně rozšiřovat historické sbírky. A to díky darům od lidí z okolí,“ vysvětlil již před časem starosta města Miroslav Uchytil. Nová budova s plochou necelých sto metrů čtverečných přišla na 1,9 milionu korun. Státní dotace byla ve výši 1,5 milionu. „V prosinci byl depozitář zkolaudován, nyní se vysouší a na jaře začneme postupně se stěhováním exponátů,“ doplnila Helena Krátká.

Problémy s mrazem řeší také zaměstnanci novobydžovského muzea. „V expozicích je záměrně nižší temperatura, kterou se snažíme udržovat mezi 15 až 18 stupni. Máme zde tisíce sbírkových předmětů. Za nejnáchylnější z nich bych označil deskové malby z 16. a 17. století, na nichž by vyšší teploty a prudké výkyvy mohly poškodit dřevo. Exponátům neprospívá ani vlhko, proto zde máme nainstalované vlhkoměry,“ uvedl vedoucí muzea Jaroslav Prokop. (sir, lka)