Po končících úpravách budovy Muzea východních Čech v Gayerových kasárnách budou všechny objekty muzea přístupné také vozíčkářům.
Na jednotlivá pracoviště umístěná v Gayerových kasárnách se imobilní badatelé nově dostanou pomocí plošiny a výtahu. „Akce přišla na něco přes 3,5 milionu korun, zhruba dvě třetiny jsme získali z dotace ministerstva kultury,“ uvedl ředitel největšího hradeckého muzea Zdeněk Zahradník. Nové zařízení bude uvedeno do plného provozu v nejbližších týdnech.

Muzejní budovu v Gayerových kasárnách nenavštěvují běžní návštěvníci, ale především badatelé. Mezi nimi jsou někteří imobilní. Hradecké muzeum třeba dlouhodobě spolupracuje s takto hendikepovaným archeologem.
„Dosud jsme takové návštěvníky museli do schodů vynášet. Pokud to bylo do zvýšeného přízemí, tak šlo o deset schodů, ale když někdo chtěl až nahoru, bylo to náročné,“ doplnil Zahradník.

Bezbarierové bude po dokončení přestavby rovněž válečné muzeum na Chlumu. Hlavní budova muzea na nábřeží je vozíčkářům bez problémů přístupná už nějaký čas. „Využívá se to. Už jsme tady měli i svatbu dvou imobilních lidí,“ řekl Zahradník.