„Současným problémem nejsou ani tak potkani a myši, protože se dají při odborně provedené práci poměrně jednoduše vyhubit. Současným největším problémem jsou totiž štěnice," shodli se zástupci firem, které nejen v krajské metropoli zajišťují deratizaci a dezinfekci.

„Jedinou útěchou pro Čechy snad může být, že štěnice se staly celosvětovým „morem". Ve Francii jsou prý i v pětihvězdičkových hotelích a v Americe se jedná vysloveně o invazi, se kterou se zatím nevypořádali," komentoval situaci Zdeněk Ryšavý z hradecké firmy zajišťující deratizaci a dezinfekci.

Jak dodal, není to žádná ostuda, protože si štěnice můžete domů přivézt právě z pobytů v hotelích, penzionech či ubytovnách.

„Zatím jsme se zaměřili na na potkany a myši, ale objevili se i první zákazníci, kteří mají doma štěnice. Takže se budeme věnovat také jim," připustila také pracovnice hradecké společnosti Asana, že štěnice sužují lidi v Hradci.

Ani myši a potkani nejsou žádný med

Jak se pozná, že máte doma štěnice? Obyčejně – budete poštípaní.

Podle portálu Hygienické služby byste v žádném případě neměli dělat dezinsekci sami nebo ošetřit pouze části bytové jednotky. Nejhorší je přesunout napadený nábytek na chodbu domu nebo odnést 
k popelnicím. Během cesty se totiž pravidelně vytratí vajíčka nebo živí jedinci, kteří následně zamoří úplně celý dům. A problém se nevyřeší.

„Lidé si asi myslí, že kontejnery a ulice jsou jedno velké smetiště. Z jejich chování ale vyplývá jediné. Před zimou jim do sklepů – a kudy prostě mohou – nalezou myši a potkani. U kontejnérů je tolik odpadků, že to těmhle hlodavcům vyhovuje. Pro nás to znamená jediné, nikdy nekončící boj," vysvětloval Zdeněk Ryšavý. Podle něho jeho firmu nejčastěji volají na pěší zónu, Masarykovo náměstí a do historické části města na Malé a Velké náměstí. Ani Moravské Předměstí nezůstává ušetřeno.

Plošná deratizace dvakrát do roka

Hradecká společnost  Asana zajišťuje pro město plošnou deratizaci hned dvakrát ročně – v dubnu a v říjnu. Jak jejich zástupci připomněli, jsou oblasti, kam se musejí vracet každý měsíc. Jedná se například o ulice Okružní, Průmyslovou, Severní, Labskou, bratří Štefanů, Baarovu či Jungmanovu. „To už máme vytipované," řekli.

Jak vyzrát na škůdce

Myš domácí – Dorůstá délky až 19 centimetrů, mladé má až desetkrát do roka po pěti až šesti. Nejúčinnější způsob likvidace: chytit je do pasti, použít jed nebo elektronický plašič.

Potkan – Dorůstá délky až 46 centimetrů, mladé má až sedmkrát do roka po osmi až dvanácti. Nejúčinnější způsob likvidace: stejně jako u myší, ale nejlepší je pozvat odborníka na deratizaci.

Štěnice – Hmyz, který se začal opět objevovat. Je to druh ploštice velikosti jeden až sedm milimetrů. Líhnutí vajíček trvá jeden až tři týdny, doba vývoje  je  do dvou měsíců. Nejčastější příčinou bývá zavlečení štěnic z dovolených, pobytů v hotelích, penzionech či ubytovnách. Nikdy je nelikvidujte sami, pomůže vám odborná firma.