„Vyzkoušet nás to napadlo spontánně. Ze statistiky dopravních nehod jasně vyplývá, že nesprávný způsob jízdy je více než padesátiprocentní příčinou všech nehod. Celou řadu z nich zaviní řidiči dopravních vozidel. Proto jsme zvolili autobus, abychom se ze zvýšené pozice podívali do kabiny, co tam dělají," vysvětlil Petr Dušek, vedoucí dopravní policie Královéhradeckého kraje.

KAMERU MAJÍ policisté v pohotovosti a vidí z výšky až do kabiny.Autobus nemá omezenou rychlost, proto může jet po dálnici až 110 kilometrů v hodině. To na kamiony stačí, protože ty mohou jet maximálně 85 kilometrů v hodině. „Když by překročily devadesátikilometrovou rychlost, tachograf jim napíše chybu a tu umíme vyhodnotit a pokutovat," dodal Dušek.

Nečekali policii

V očích řidičů bylo vidět překvapní už ve chvíli, kdy je policejní autobus předjížděl a kameramani je nahrávali. Policisté vysílačkou nahlásí kolegům, kteří za nimi jedou v neoznačených vozech, přestupek. Ti pustí majáky a hříšníka na nejbližším bezpečném místě zastaví.

Ani řidič menšího „náklaďáku" netušil, že ho policisté z autobusu natáčí. A to se mu stalo osudným. Během jízdy totiž telefonoval. Z hovoru ho vyrušily až policejní majáky.

„Hodně mě překvapilo, že mě točí z autobusu. Myslel jsem, že je to zájezd," divil se řidič nákladního vozu, který dostal pokutu pět set korun a také přijde o dva body.

Zatím se s policejním autobusem setkáte jen na dálnici D11, kde je bezpečné pro policisty předjíždět nákladní vozy a dokumentovat je. Autobusů má ale policie více. „Je tak zbytečné si pamatovat konkrétní typ," zakončil Dušek.

Do konce prázdnin budou policisté bezpečnostní akci opakovat. Potkat je můžete od Chlumce nad Cidlinou k Poděbradům.