Pytláctví bylo, je a bude. To, že se jim nyní pytláci s úlovkem smějí do očí a občas je dokonce napadnou, myslivci a rybáři těžko rozdýchávají. Pytláci se díky změně v legislativě přestali bát. Vědí, že se jim skoro nic nestane.

Problém je v tom, že novela zákona považuje pytláctví za trestný čin pouze v případě, pokud hodnota upytlačené zvěře přesáhne pětitisícovou hranici. Jinak čeká pytláka pouze správní řízení a pokuta. „Neřekl bych, že kvůli změně legislativy došlo k nárůstu pytláctví, ale pytláci jsou drzejší a agresivnější. Dobře vědí, že žádný citelný postih jim nehrozí. Ve správním řízení dostanou pětistovku pokutu, a tím to končí,“ tvrdí majitel Rybářství Holohlavy, rybář a člen rybářské stráže Karel Dunas.

Pytláctví je podle něho značně rozšířeným jevem. „Dá se říct, že pokaždé, když jdu k rybníku, najdu na břehu pozůstatky po pytlácích,“ říká. Je přesvědčen, že část pytláků, zejména organizovaných skupin, prodává úlovky do restaurací. Hlavně od jara do podzimu. „Jakmile se začne oteplovat, tak restaurace přestanou objednávat ryby. Na jídelním lístku jich přitom mají víc a jejich odbyt roste. Kde je berou, si domyslete,“ má jasno Karel Dunas.

Jako člen rybářské stráže se také setkal s agresivitou pytláků. „Shodili mě do rybníka,“ vzpomíná na jednu z méně příjemných stránek funkce porybného.
S pytláky měl co do činění také hospodář chudeřických myslivců Jaroslav Lhoták. Pytláci lovící srnčí zvěř ho za tmy spatřili na posedu a namířili na něj zbraní. „Když jsem na vestě uviděl červenou tečku zaměřovače, na nic jsem nečekal a pelášil pryč. Dodal, že v jejich honitbě se pytláci pohybují především po setmění na čtyřkolkách. „Ten první jezdec zvěř střílí a druhý, který jede za ním, ji sbírá,“ říká myslivec.

To, že pytláci v terénu „pracují“ ve větším počtu osob a s vozidly, potvrzuje také jednatelka Okresního mysliveckého spolku v Hradci Králové Vlaďka Kolářová. „Jedni čin spáchají, druzí čekají a když nikde nikdo není, zvěř seberou a odjedou. Když je někdo zastaví, řeknou, že zvěř našli. Prostě: Já nic, já muzikant,“ zdůraznila. Pytláci často řádí na Nechanicku, kde loví hlavně dančí a srnčí zvěř.