Rok se s rokem sejde a oblastní myslivecké spolky vyrážejí na hon. Parta chlapů vyrazí do lesů, kde si dobře poklábosí a uloví nějakou zvěř. Bohužel dříve k dobré partě patřil, a mnohdy ještě stále patří, alkohol, který může mít v souvislosti se střelnou zbraní fatální následky.

Myslivec, který před střelbou vypije pár kořalek, není tak pozorný, hbitý a koncentrovaný. Koneckonců o příhody, kdy k úhoně přijde lovecký pes nebo dokonce člověk, nebyla tak úplně nouze.

Právě proto se v posledních letech na honech začali stále častěji objevovat policisté, kteří kontrolují, jestli někdo požil alkohol či zda jsou v pořádku zbrojní průkazy myslivců.

„Dříve jsme si s chlapama jednoho, dva frťany dali. Je to už dávno. Dneska si nikdo netroufne, protože by mohly být pořádné problémy,” přiznal myslivec, který si přál zůstat v anonymitě.

Policisté samozřejmě kontrolují hony neohlášeně. „Nedávno přišli na náš hon, který se konal v okolí Urbanic. Kontrolovali všechny náležitosti, provedli i dechové zkoušky a vše bylo, ostatně jako minulý rok, v pořádku. Pokud by někdo na honu požil alkohol, tak ho okamžitě vykážu. Myslivci stále mají pověst, že do sebe na honech lijí alkohol, ale to už je hodně dávná minulost,” prohlásil předseda mysliveckého spolku v Praskačce František Holub.

Policisté v letošním roce provedli zatím čtyři kontroly. Ale prověřovat budou po celou loveckou sezonu, tedy do prosince. „Dosud jsme provedli celkem čtyři kontroly – jednasedmdesáti střelců a jejich zbraní. Nebyl zjištěn žádný problém se zbraněmi ani s alkoholem. V posledních letech nedošlo v souvislosti s hony k žádné tragické události,” uvedla krajská mluvčí policie Královéhradeckého kraje Lenka Burýšková. I když policisté nezjistili žádné pochybení, hodlají v kontrolách pokračovat. „Na hony chodím jako kontrola přibližně osm let. S myslivci je to bez problémů. Snažíme se je nezdržovat, abychom příliš nezasahovali do samotné akce. Občas se stane, že myslivec přinese zbraň a k ní má nesprávný doklad,” uzavřel Jiří Ježek z policejního odboru pro zbraně v Hradci Králové. Alkohol by přišel myslivce draho. Jsou za něj vysoké pokuty.