Zaměstnanci v Pardubickém kraji v příštím roce s velkým přidáváním počítat nemohou.

Upravují mzdy

Podniky se naopak často snaží upravit mzdy tak, aby v případě ekonomického nezdaru mohly pracovníkům krátit odměny.
„Letos máme zaručenou mzdu 90 procent a pohyblivou složku mzdy deset procent. Firma si představuje, že ji zvýší na 13 procent. Nezdá se nám to, těch 13 procent nemáme jistých,“ prozradil odborář Milan Stružinský, který zastupuje zaměstnance firem Synthesia a Explosia.
Výdělky v těchto společnostech se pohybují okolo 20.000 korun měsíčně.

Podobně budou odboráři bojovat o benefity ve hlinecké firmě ETA. Výhody chce firma přesunout do vnitřního předpisu. Stejně to tak už loni učinila se mzdami. Tím, že už nebudou součástí kolektivní smlouvy, může je firma snižovat i zvyšovat sama bez účasti odborářů.
„Kdyby šly prodeje nahoru, tak je naše vyjednávací pozice o hodně lepší. Ale vyrábíme klasické spotřební zboží, které se teď tolik neprodává,“ prohlásila odborářka Alena Šírová. Dodala, že letos zaměstnanci nedostali třinácté platy a odměny nebyly také moc vysoké.
Zlepšit platové podmínky se dlouhodobě nedaří odborářům v AVX Lanškroun.

Kolik berou dělníci?

Dělníci u montážních linek letos berou měsíčně v průměru 12.500 korun, chodí ale na dvanáctihodinové směny v noci i ve dne. Průměrná mzda v kraji je přitom zhruba o 8000 korun vyšší.

Na počátku roku ve firmě pracovalo 2300 lidí, teď má podnik 2000 pracovníků. Podle odborářky Marie Hubálkové odcházejí obzvlášť mladí lidé, kteří dlouho tuto práci dělat nevydrží. „Rádi bychom se přiblížili alespoň trochu průměrné mzdě v kraji. A budeme usilovat o týden dovolené navíc. To jsou naše nejbolavější místa,“ řekla odborářka Marie Hubálková.

Rozhodne rozpočet

Ředitel dopravního podniku v Pardubicích Tomáš Pelikán doufá, že mzdy řidičů nepůjdou po novém roce dolů.
Vše se bude odvíjet od rozpočtu města, který zastupitelé schválí příští týden.
Mzdy řidičů se pohybují okolo 21.000 korun. „Budeme se snažit udržet ty podmínky, které máme dnes. Pokud bude prostor něco málo přilepšit, samozřejmě přidáme,“ vyjádřil se ředitel pardubického dopravního podniku.

Návrat k pěti dnům

Ve firmě Korado, která vyrábí radiátory, pracovníci s navýšením mezd počítat mohou. Je to však tím, že po dvou letech se podnik vrací k pětidennímu pracovnímu režimu. Předtím zkrátil výrobu na čtyři v týdnu. Letošní průměrná mzda dosáhla 22.150 korun měsíčně, podotkl mediální zástupce firmy Boris Kudláček.

(zr, čtk)