Třeba v domě z doby neolitu, kde se připravovalo pravěké ohniště. Plamen spíš čmoudil, než aby pořádně hořel, ale právě to je autentické. Žádné komínové roury totiž tehdy nebyly a tak kouř unikal kudy mohl.

Pravěká muzika

Velký zájem byl také o pravěké hudební nástroje. Respektive o nálezy, o kterých se soudí, že mohly jako hudební instrumenty sloužit.

„Většinou jde o nálezy z doby paleolitu, tedy doby lovců mamutů. Dochovala se nám různá hliněná chrastítka, předchůdci dnešních fléten nebo píšťal, či třeba rohy, na než se dá troubit. Velmi zajímavý je také soubor pazourků, které když poskládáte vedle sebe a ťukáte do nich kostí, tak máte dokonalý litofon," představovala názorně všechny nástroje Ivana Dohnálková z Archeoparku.

Děti se v adventní dílně vyřádily hlavně u stolu s keramikou, kde vyráběly netradiční vánoční ozdoby podle pravěkého vzoru.

Jako třeba osmiletý Mikuláš z Hradce. „Vyrábím tu dárečky pro maminku a brášku," vysvětloval, zatímco s velkým zaujetím válel hliněné korálky.

Zahrádkáři z Úpice

Nadšeni byli i dospělí. „Přijeli jsme sem celý autobus zahrádkářů z Úpice. Navštívili jsme hradecké trhy, betlém v Třebechovicích a nakonec jsme zavítali do Archeoparku. Moc se nám tu líbí, je to taková příjemná tečka na závěr celého dne," nešetřila chválou Ivana Maršíková z Úpice.

Veronika Skřivanová