Zatímco hradečtí hokejisté bojují o účast v semifinále extraligy, tak v zákulisí finišuje „boj“ o dalším fungování hokejového klubu pod Bílou věží. Příští rok totiž vyprší stávající smlouva mezi hradeckou radnicí a firmou Mountfield. Tuto smlouvu by měl nahradit nový šestiletý kontrakt, jehož podoba teď jako pingpongový míček létá mezi městem a společností Mountfield.

Boj o miliony

„Doufám, že vybojujeme jak semifinále, tak i tuto papírovou bitvu,“ nechal se slyšet náměstek primátora pro oblast sportu Milan Jaroš s tím, že oproti současné smlouvě si oba subjekty vymezily jasné mantinely v tom, kdo za co bude platit a také odpovídat.

Podle místopředsedy představenstva hokejového klubu za hradeckou radnici Martin Soukup vzniká nová dohoda o spolupráci na půdorysu současného paktu, kde ve 100 milionovém rozpočtu dává hradecká radnice na hokej necelých 14 milionů korun a 21 milionů jde ze strany Mountfieldu.

„Současnou sumu chceme v nové smlouvě navýšit na 21 milionů korun, která by měla pokryt sportovní činnost klubu,“ dodal Martin Soukup. Takováto suma by ještě více připoutala hradecký klub na vrchol elitní soutěže.

„Chceme, aby byl tým konkurenceschopný a dělal čest jak Hradci, tak hlavně radost fanouškům,“ dodal bývalý náměstek primátora Martin Soukup s tím, že šestileté období, na které se chce město se zahrádkářským gigantem opět dohodnout, je pro obě strany optimální. „Šestiletý cyklus v životě sportovního klubu je dost dlouhá doba. Chceme smlouvu opět koncipovat tak, aby se po této době opět vyhodnotila spolupráce a někam se posunula,“ dodal Martin Soukup.

Na pokraji krachu?

S jeho slovy souhlasí i Milan Jaroš. „Náš společný projekt příkladně reprezentuje naše město. I z tohoto důvodu chceme ve spolupráci pokračovat,“ uvedl Milan Jaroš, který cítí stejnou podporu i od šéfa Mountfieldu HK Miroslava Schöna. S podporou však radnice nemůže počítat od některých opozičních zastupitelů, kterým vadí dosavadní neprůhledné finanční toky v klubu.

„Hradecký hokejový klub nehospodaří dobře. Závazky klubu překračují základní jmění a reálně je téměř v konkurzu,“ nechal se na konci minulého roku slyšet zastupitel Martin Hanousek (SZ) a odkázal na závěry Finančního výboru, kde se mimo jiné píše: „Oproti minulým výsledkům hospodaření se nic nezměnilo, spíše se zhoršilo a ztráta oproti minulému období narostla,“ konstatoval finanční výbor s dodatkem, že k poslednímu dubnovému dni loňského roku skončil hokejový klub ve ztrátě takřka 3 milionů korun.

K těmto výtkám Martin Soukup dodal: „Hokejový klub plní své obchodní závazky v dohodnutých lhůtách. Problémem není nedostatek peněz, ale kumulovaná ztráta z prvního roku fungování společnosti, kdy se převáděla extraligová licence.“

Poslední siréna nad jednáním o budoucnosti hokeje by měla zaznít ještě před případným sedmým finálovým zápasem extraligy. A to 24. dubna na jednání hradeckých zastupitelů.