Čtyřicet korun vstup, žlutý papírový náramek na ruku a vzhůru k ochutnávání. Food festival Všechny chutě světa lákal na gastronomickou exotiku i tradiční chuťové stálice.

Festivalu na Eliščině nábřeží a přilehlém náměstí Osvoboditelů ale počasí příliš nepřálo. Během odpoledne se dokonce strhla prudká bouře s krupobitím. „Mami, prší mi do nudlí," utíkala se schovat do auta jedna z přítomných malých návštěvnic.

Panamská pálenka

Dokud hřálo slunce, korzovaly po areálu hlavně rodiny s dětmi. Zatímco na jedné straně si pánové dopřávali pravou panamskou pálenku, na druhé se prodávalo sušené ovoce, moravské koláče nebo populární vepřová žebra v medově-pepřové omáčce.

Fronty se ale příliš netvořily. „Na odbyt nejde vůbec nic," rozčiloval se majitel stánku s maďarskými specialitami. „Když jsme měli stánek v Praze, to byla jiná káva. Tady je to katastrofa. Nejsou lidi, nikdo nechodí," nepřestával si zoufat pán oblečený v tradičních maďarských barvách.

Měl pravdu, okolo třetí hodiny odpoledne byla kolem dokola jen jedna větší fronta – ta na točené pivo.

U dalšího stánku prodávaly dvě ženy domácí limonády a ty už byly optimističtější: „Začínaly jsme se sedmi příchutěmi, teď už tu máme jen čtyři," ukazovala mladá žena na barevné lahve před sebou.

„Lidé sem nejvíc chodili kolem oběda.Teď už to asi nebude nijak závratné. Jsme Češi a oběd – to je  naše," smály se obě.

Program festivalu lákal nejen na jídlo, ale také na doprovodná vystoupení. Písničky od Karla Gotta zapěl vtipnou češtinou Zpívající vietnamský kuchař s kytarou. Večer zpestřil také koncert skupiny Ukulele Troublemakers, která na ukulele hraje hity od AC/DC ne bo Beatles.

Michaela Zumrová