Dva dny zasvěcené společnosti delikátních lahůdek, nápojů a vůbec všeho, co souvisí s gastronomií, přinesl druhý ročník přehlídky Gurmán festival, který se o víkendu konal v hradeckém Festivalparku.

Celým areálem se linuly vábivé vůně a do stánků byla radost pohledět. „Letos jsme se rozhodli nepozvat žádné kapely. Lidé nám po minulém ročníku psali, že to bylo zbytečné. Představované restaurace mají lepší úroveň. Areál také mnohem lépe vypadá oproti loňsku. Největší radost mi udělala přislíbená účast Pavla Pospíšila, což je jediný Čech, který získal cenu Michelin za své kuchařské dovednosti,“ prohlásil organizátor Gurmán festivalu Ivan Vodochodský, který měl na akci seminář o pomalém vaření.

Na ploše obřího areálu letiště se rozprostíraly různé sekce a zboží. Příznivci malých soukromých firem mohli navštívit stánky se sýry, uzeninami, ale i zeleninou a různými pamlsky včetně domácích koláčů.Své nezastupitelné místo zde měly také pivovary, které nabízely buď klasické produkty a nebo nějakou tu novinku a našel se jen málokterý návštěvník, jenž by zde neuhasil svou žízeň. V nabídce se na místě objevilo patnáct pivovarů a každý přijel s tím nejlepším produktem. Gró celého Gurmán festivalu nebylo nic jiného než jídlo, a to hned v různých podobách: ať už jeho konzumování, nebo přednášky a tematické cykly věnované různým specifikům v gastronomii. Zahajovala se zde i chřestová sezona. Celkem zde představilo svůj kuchařský um přes dvacet restaurací. Zvláštní kapitolou festivalu se stala příprava kávy. Málokdo z laické veřejnosti vůbec tuší, jakou alchymií je připravit šálek kávy, která má výrazné aroma a hutnou, akurátní chuť. „Jsem zde již po druhé a moc se mi tu líbilo. Speciálně jsem přišla na hovězí steak,“ řekla návštěvnice festivalu Anna Černá.

Na místě celkově panovala uvolněná atmosféra a veselost. Lidé si přišli, ať už pouhý den nebo celý dvoudenní festival, vychutnat v dobré náladě a rozpoložení. Zvláštností akce mohla být i směnárna, kde šlo zakoupit speciální měnu, jež byla nezbytná pro další pohyb v areálu, protože právě za ni si návštěvníci mohli pořizovat různé dobroty. Letošní novinkou byla dražba mistrovsky připravených pokrmů. Její výtěžek poputuje na dobročinné účely a bude věnován sociálním subjektům, které vyberou mediální partneři Gurmán festivalu.

„Přišla jsem na festival kvůli tomu, že je zde pestrá nabídka farmářských výrobků a produktů od drobných zemědělců. Dále chci vidět, co je zde jak zdravého, tak i dobrého,“ uzavřela účastnice Gurmán festivalu Květa Lašková.

Speciality Gurmán festivalu

- Pečená drůbeží játra marinovaná sladkou cibulí a červeným vínem z Mělníka.

- Zlaté kuřecí paličky s majoránkou - na vodním grilu pečené, dušené a uzené na dubu a olši.

- Chřestový krém s lanýžovými krutony.

- Pečený atlantský losos se salátem z chřestu a piccadelly rajčat.

- Vanilková Panaccota s belgickou čokoládou a meruňkovou omáčkou.

- Domácí mražené soufflé z lesního ovoce a s čerstvým kiwi.