Podle Petra Smoly by se však nemělo jednat o žádný Disneyland, ale o místo, kde se budou lidé setkávat a děti zde udělají své první lyžařské krůčky. „Celý projekt počítá s tím, že tu bude moci najednou lyžovat přibližně 30 až 40 lidí. Chtěl bych tomuto místu, které je v poslední době v Hradci opomíjeno, opět vdechnout život. Navíc lyžování je v poslední době v celé republice velmi populární a Rozárka si zaslouží oprášit svoji zašlou slávu,“ dodává k projektu hradecký rodák, jehož představou je, že by v dopoledních hodinách svah využívali školáci, odpoledne rodiče s dětmi a večer dospělí.

„Sportovní funkce je pro mě až druhořadá. Důležité pro mě je, aby kopec opět začal žít a stal se popřípadě místem, kde se děti, ale i dospěli, naučí lyžovat,“ dodal Petr Smola, který doufá, že se poprvé lyžaři na Rozárce projedou v roce 2023. A nebude to jen sezónní zábava. Povrch kopce sv. Jana by totiž měl pokrýt materiál Snowflex. Tedy syntetický systém, který umožní postavit celoročně využitelnou sjezdovku.

close Návrh nové podoby hradeckého kopce Rozárka info Zdroj: Petr Smola zoom_in Návrh nové podoby hradeckého kopce Rozárka

Na ni se člověk dostane ze zázemí, které na první pohled připomíná hobití noru. Podle Architekta Davida Vávry se však jedná o odkaz na zimu a sněhové muldy. Sám David Vávra chtěl svým záměrem ctít nejenom klid oblasti, ale ani do ní nechtěl příliš zasahovat „okatou“ architekturou. „Nechtěl jsem do toho prostoru moc zasahovat a nechávat zde své architektonické ego.

Celá stavba odkazuje na zvednutý terén při lyžování a sněhovou muldu. V ní člověk najde potřebné zázemí a v době, kdy nebude lyžovat, tu bude mít pohled na Hradec Králové,“ nechal se slyšet architekt, pro kterého byl hradecká Rozárka výzvou a zároveň sportovní premiérou. „Celý Hradec Králové je inspirativní a pro mě navíc velmi blízký. A baví mě věci, které jsou poprvé. A vyloženě sportovní stavba je pro mě novinkou,“ dodal David Vávra, který je v Hradci Králové již podepsán pod městskou knihovnou, která se ve městě otevřela v roce 2013 ve Wonkově ulici.

Inspiraci Hradcem pak člověk nalezne v nové Vávrově sportovní výzvě v podobě tří velkých kruhových oken. Ta odkáží na lidovou píseň Okolo Hradce: „Když jsem s panem Smolou poprvé o záměru lyžařské trati mluvil, uvědomil jsem si, že Rozárka je vlastně Rozálie a tím pádem růže. A tak jsme došli i k tomu nápadu udělat tři okna, červené, bílé a modré, které na tuto píseň odkáží a ještě více lyžařské středisko s Hradcem sváží. A navíc nebudou postrádat místní poetiku.“

Svůj návrh oba pánové v úterý představili i primátorovi Hradce Králové Alexandru Hrabálkovi. "Návrh pana architekta Vávry je skutečně zajímavý, velmi se mi líbí a jsem přesvědčený, že to je přesně to, co pomůže na Rozárku vrátit život. Navíc citlivě a elegantně. Role města v celém projektu je poskytnutí pozemku formou nájmu, což považuji za to nejmenší, jak k tomu radnice může přispět. Na takovéto projekty, které budou sloužit veřejnosti k aktivnímu trávení volného času, by nájemné mělo město stanovit v takové výši, která bude pro soukromé investory skutečně atraktivní. Ale o tom bude rozhodovat kolektivní orgán města. Osobně tomuto záměru velmi fandím a věřím, že se jej brzy podaří zrealizova," uvedl po shlédnutí záměru hradecký primátor.